PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Znaczny wzrost przewozów intermodalnych

  • wnp.pl
  • 08 wrz 2014 09:29

W II kwartale koleją przetransportowano towary w ponad 180 tysiącach sztuk jednostek, tj. w różnej wielkości kontenerach lub naczepach, co stanowiło równowartość ponad 282,8 tysiąca TEU (kontenerów 20. stopowych).

REKLAMA

W porównaniu z analogicznego okresu 2013 r. liczba jednostek ładunkowych wzrosła o 6,6 proc., a według TEU o 0,7 proc. - informuje Urząd Transportu Kolejowego.
W przeciwieństwie do spadku przewiezionej masy towarów ogółem przez kolej, w transporcie intermodalnym wzrosła masa ładunków - do 2,43 mln ton, tj. aż o 15,9 proc. rok do roku. Po pierwszym kwartale, dynamika tych przewozów zwiększyła się o 9,4 proc.

Łącznie w pierwszym półroczu transportem intermodalnym koleją przewieziono 4,68 mln ton ładunków, a przewoźnicy wykonali pracę przewozową blisko 1,68 mld tonokilometrów. W efekcie, udział przewozów intermodalnych w rynku kolejowym osiągnął historyczny w Polsce poziom 4,3 proc. (według masy) i 7 proc. (według wykonanej pracy).

W II kwartale br. kolejowe przewozy intermodalne realizowało 10 licencjonowanych przewoźników. Po I półroczu największy udział w tym segmencie transportu kolejowego miały (według masy towarów): PKP Cargo - 48,9 proc. (rok temu 56,3 proc.), DB Schenker Rail Polska - 20,7 proc. (17,9 proc.), Lotos Kolej - 20,5 proc. (15,1 proc.) i Grupa CTL Logistics - 4,8 proc. (6,4 proc.).

Pozostali przewoźnicy intermodalni to: PKP LHS (2,2 proc.), Ecco Rail (2,1 proc.), Rail Polska (0,7 proc.), Freightliner PL (0,3 proc.) i Polzug Intermodal Polska (0,1 proc.).

Transport intermodalny to przewóz towarów co najmniej dwoma środkami transportu, w powyższym przypadku koleją i samochodami, które używają tej samej jednostki ładunkowej (kontenera lub nadwozia wymiennego).

Niestety, w Polsce do statystyk przewozów intermodalnych koleją liczy się także transport ładunków w kontenerach, ale wyłącznie koleją - pomiędzy miejscem nadania a jego rozładunku. Tym niemniej z powyższych danych UTK wynika, że ten segment rynku nadal rozwija się w Polsce, przy stagnacji lub okresowym spadku przewozów masowych koleją.

Warto przypomnieć, że przewozy intermodalne w UE mają średnio ok. 17 proc. udziału w łącznych przewozach kolejowych, a w kilku krajach po 30 - 40 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA