PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wielka ucieczka z Mordoru?

  • Autor: Magmillon
  • 31 sty 2018 16:30

Wielka ucieczka z Mordoru? Domaniewska

Warszawskiego Mordoru nie trzeba nikomu przedstawiać. Między 2011 a 2013 rokiem czołowe polskie i globalne korporacje wybrały na miejsce swoich siedzib właśnie biurowe zagłębie na Służewcu. Od około półtora roku zauważalna jest jednak odwrotna tendencja – te same wielkie firmy powoli opuszczają poprzemysłowe rejony Mokotowa. Czy proces ten będzie przybierał na sile?

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu praca w słynnym „Mordorze”, czyli w korporacyjnym zagłębiu w okolicach ul. Domaniewskiej, była dla wielu spełnieniem marzeń. Wciąż mieszczą się tu centrale i ważne oddziały wielkich marek elektronicznych, konsultingowych, medycznych, ubezpieczeniowych oraz wielu innych. Biurowiec stoi przy biurowcu. Powierzchnia biurowa Mordoru zajmuje już ok. miliona metrów kwadratowych. Codziennie przyjeżdża tu 80-100 tysięcy osób z różnych zakątków i okolic Warszawy, tworzą się gigantyczne korki, a dojazd do pracy trwa niemiłosiernie długo. To właśnie dlatego do tego rejonu Mokotowa przylgnęła nazwa w humorystyczny sposób nawiązująca do tolkienowskiej krainy zła – Mordor.

Ucieczka ze Służewca

W 2015 roku pierwsze firmy powiedziały Mordorowi dość i zmieniły swoją siedzibę na spokojniejsze rejony. Obecnie, z każdym miesiącem, ze Służewca uciekają kolejne przedsiębiorstwa. Według obliczeń firmy Cushman&Wakefield, w 2015 roku już 16 proc. biur w tych rejonach stało pustych. Dlaczego się tak dzieje i czy proces ten będzie przybierał na sile? Korki i ścisk w komunikacji miejskiej osiągnęły trudny do zniesienia poziom, co nie sprzyjało spotkaniom odbywającym się w Mordorze i zniechęcało pracowników. Ponadto, obecnie w Warszawie jest wiele wolnych powierzchni biurowych, w odpowiednio dużych i nowoczesnych budynkach, które pojawiły się w ciągu kilku ostatnich lat, a deweloperzy oferują najemcom bardzo korzystne warunki wynajmu, np. czynsze porównywalne z tymi na Służewcu, a w miejscach z lepszym dojazdem, przy I lub II linii metra. Popularnością wśród nich cieszy się bliski Żoliborz, a także krańce Woli, przede wszystkim okolice Ronda Daszyńskiego. Ten drugi rejon, już teraz nazywany bywa „warszawskim Manhattanem”. Jego popularność objawia się wzmożonym ruchem pojazdów i kolejnymi wieżowcami wyrastającymi wokół ronda, Towarowej czy Prostej. Za kilka lat i on ulegnie zapewne przesyceniu – przyjeżdżających każdego dnia pracowników, aut, kolejnych biurowców.

Alternatywa dla wielkich biurowców

Czy istnieje inne miejsce na nowoczesną działalność usługową, niż pozbawione osobowości, jednakowe biura? Na Zachodzie coraz większą popularność zdobywają biura aranżowane w kamienicach i loftach. W Polsce ten trend także wyraźnie, choć wciąż powoli, się przyjmuje.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA