PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Twórca przyjaznych miast wkrótce w Warszawie

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 23 sie 2016 11:23

Jeden z 10 najbardziej wpływowych Kanadyjczyków o latynoskich korzeniach, współtwórca rewolucji miejskiej w Bogocie, ekspert w zakresie tworzenia przyjaznych miast – już we wrześniu Gil Peñalosa po raz pierwszy odwiedzi Warszawę.

REKLAMA

W ramach wizyty zaplanowano między innymi: wykład i warsztaty publiczne, spotkanie z urzędnikami oraz konsultacje planu Warszawskiej Polityki Mobilności tego miasta. W poniedziałek 5 września o godz. 17.30 podczas wykładu „Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?” na pl. Defilad Peñalosa opowie, w jaki sposób miasta na całym świecie inwestują w transport publiczny, drogi rowerowe i przestrzenie ruchu pieszego.

Dzień później, 6 września o 17.30 poprowadzi warsztaty i pokaże uczestnikom, dlaczego codzienne decyzje o sposobie dojeżdżania do pracy, szkoły i znajomych mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, budżetu i poczucia szczęścia. Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych tematyką miejską: architektów, urzędników, samorządowców, studentów, społeczników, ludzi kultury oraz przedstawicieli firm deweloperskich czy transportowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, organizatorzy zapewniają tłumaczenie z języka angielskiego.

Gil Peñalosa to światowej sławy ekspert od planowania przyjaznych miast, a także założyciel organizacji non-profit „8-80 Cities”, której celem jest pomoc samorządowcom, władzom miast i przedsiębiorcom w tworzeniu miast zaprojektowanych dla osób w wieku od 8 do 80 lat.

Peñalosa jest pionierem w obszarze planowania miast przyjaznych wszystkim użytkownikom i wdrażania tych rozwiązań. Wierzy, że tworząc miasta przyjazne zarówno dzieciom, jak i seniorom, rozwijamy miejsca przyjazne wszystkim z nas, niezależnie od wieku i stylu życia. Swoje idee wcielił w życie najpierw w rodzinnym mieście – Bogocie w Kolumbii. Jako dyrektor wydziału parków, sportu i rekreacji inwestował w przestrzeń dla ruchu rowerowego, transportu publicznego i pieszych. Został okrzyknięty współtwórcą słynnej bogotańskiej rewolucji miejskiej.

Jako międzynarodowy ekspert od zrównoważonej mobilności i rozwoju przestrzeni publicznych Peñalosa współpracował z ponad 200 ośrodkami w różnych częściach świata, od Kolumbii, przez Izrael, Chiny po Kanadę. Jest promotorem legendarnych Ciclovii, cyklicznych świąt ulic pełnych życia społecznego, w ramach których główne arterie zamykane są dla ruchu samochodowego i udostępniane różnym formom rekreacji.

– To właśnie dzięki Peñalosie w Bogocie każdej niedzieli ponad 121 kilometrów ulic zamykane jest dla ruchu samochodowego, a otwierane dla mieszkańców, którzy mogą swobodnie po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć i tańczyć – dodaje Żakowska. Dziś projekt ten należy do wzorcowych rozwiązań, promujących zdrowe przestrzenie publiczne, i jest kopiowany w wielu miastach na świecie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA