PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zobacz pełną relację z konferencji "Trendy na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej"

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 maj 2011 15:38

Zobacz pełną relację z konferencji "Trendy na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej"

W trakcie kryzysu Polska była "zieloną wyspą", inaczej niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie spowolnienie gospodarcze mocniej uderzyło w rynek nieruchomości komercyjnych. Eksperci obecni na sesji pt. Trendy na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, która odbyła się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, dalej wysoko oceniają atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju na tle regionu CEE, jednak ocena ta różni się w odniesieniu do poszczególnych branż.

REKLAMA

- Biorąc pod uwagę klimat inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku biurowego, bardzo szybko wyszliśmy z tego, co świat nazwał recesją - mówi Tomasz Buras, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w Europie Środkowej, King Sturge.

Jak dodaje, 2009 rok był bardzo trudny dla wszystkich uczestników rynku nieruchomości biurowych. - Ale już 2010 rok okazał się rekordowy, lepszy niż 2008 rok. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok ma szansę przynieść kolejne wzrosty - prognozuje Tomasz Buras.

Ekspert z firmy King Sturge uważa, że klimat na rynku nieruchomości biurowych jest bardzo dobry, o czym świadczy m.in. wysoki popyt na powierzchnie. - Podaż wraca wolniej, co jest związane ze zwolnieniem tempa na rynku inwestycji i wstrzymaniem finansowania projektów przez banki w czasie kryzysu - podkreśla. - Skutki będą już widoczne pod koniec tego roku. Będziemy mieli za mało powierzchni, by zaspokoić potrzeby najemców - prognozuje Tomasz Buras.

Według firmy King Sturge, Polska jest na tle regionu najmocniejszym krajem ze względu na rozmiar rynku wynajmu powierzchni biurowych, a także aktywność inwestorów lokujących u nas swój kapitał. Świadczy o tym m.in. wysoka liczba tegorocznych transakcji inwestycyjnych.

Największym rynkiem powierzchni biurowej w Polsce jest cały czas Warszawa. - To przewidywalny, duży i stabilny rynek, który oferuje ponad 3,5 mln mkw. powierzchni biurowej. Deweloperzy będą tu nadal inwestować. Pojawią się także nowi gracze - uważa Buras.

Poza tym rozwój rynku jest przewidywany w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. - Na tych trzech rynkach szybko wrócił popyt wrócił i warto tu inwestować. Co więcej, wskaźnik pustostanów we Wrocławiu jest niższy niż Warszawie.

W Katowicach nadpodaż powierzchni biurowej spowodowała spadek cen i zainteresowanie tym rynkiem ze strony najemców, m.in.: Grupa Żywiec czy Ruch SA.

Nie wszystkie rynki bez większych przeszkód przeszły przez okres spowolnienia gospodarczego. Sektorem, który najmocniej odczuł skutki kryzysu, były magazyny.

- Ten rynek ucierpiał najbardziej. Problem mieli zarówno ci deweloperzy, którzy dostarczyli na rynek wiele powierzchni spekulacyjnej, budowanej na zapas, jak i ci dysponujący powierzchnią zabezpieczoną. W tym drugim przypadku problemem stała się różnica w kursie euro, która dotknęła najemców - firmy logistyczne, handlowe, zarabiające często na małych marżach  - mówi Magdalena Szulc, dyrektor na Europę Centralną, Segro Poland.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA