PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zobacz pełną relację z konferencji "Trendy na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej"

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 maj 2011 15:38

Zobacz pełną relację z konferencji "Trendy na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej"

W trakcie kryzysu Polska była "zieloną wyspą", inaczej niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie spowolnienie gospodarcze mocniej uderzyło w rynek nieruchomości komercyjnych. Eksperci obecni na sesji pt. Trendy na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, która odbyła się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, dalej wysoko oceniają atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju na tle regionu CEE, jednak ocena ta różni się w odniesieniu do poszczególnych branż.

REKLAMA

- Biorąc pod uwagę klimat inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku biurowego, bardzo szybko wyszliśmy z tego, co świat nazwał recesją - mówi Tomasz Buras, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w Europie Środkowej, King Sturge.

Jak dodaje, 2009 rok był bardzo trudny dla wszystkich uczestników rynku nieruchomości biurowych. - Ale już 2010 rok okazał się rekordowy, lepszy niż 2008 rok. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok ma szansę przynieść kolejne wzrosty - prognozuje Tomasz Buras.

Ekspert z firmy King Sturge uważa, że klimat na rynku nieruchomości biurowych jest bardzo dobry, o czym świadczy m.in. wysoki popyt na powierzchnie. - Podaż wraca wolniej, co jest związane ze zwolnieniem tempa na rynku inwestycji i wstrzymaniem finansowania projektów przez banki w czasie kryzysu - podkreśla. - Skutki będą już widoczne pod koniec tego roku. Będziemy mieli za mało powierzchni, by zaspokoić potrzeby najemców - prognozuje Tomasz Buras.

Według firmy King Sturge, Polska jest na tle regionu najmocniejszym krajem ze względu na rozmiar rynku wynajmu powierzchni biurowych, a także aktywność inwestorów lokujących u nas swój kapitał. Świadczy o tym m.in. wysoka liczba tegorocznych transakcji inwestycyjnych.

Największym rynkiem powierzchni biurowej w Polsce jest cały czas Warszawa. - To przewidywalny, duży i stabilny rynek, który oferuje ponad 3,5 mln mkw. powierzchni biurowej. Deweloperzy będą tu nadal inwestować. Pojawią się także nowi gracze - uważa Buras.

Poza tym rozwój rynku jest przewidywany w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. - Na tych trzech rynkach szybko wrócił popyt wrócił i warto tu inwestować. Co więcej, wskaźnik pustostanów we Wrocławiu jest niższy niż Warszawie.

W Katowicach nadpodaż powierzchni biurowej spowodowała spadek cen i zainteresowanie tym rynkiem ze strony najemców, m.in.: Grupa Żywiec czy Ruch SA.

Nie wszystkie rynki bez większych przeszkód przeszły przez okres spowolnienia gospodarczego. Sektorem, który najmocniej odczuł skutki kryzysu, były magazyny.

- Ten rynek ucierpiał najbardziej. Problem mieli zarówno ci deweloperzy, którzy dostarczyli na rynek wiele powierzchni spekulacyjnej, budowanej na zapas, jak i ci dysponujący powierzchnią zabezpieczoną. W tym drugim przypadku problemem stała się różnica w kursie euro, która dotknęła najemców - firmy logistyczne, handlowe, zarabiające często na małych marżach  - mówi Magdalena Szulc, dyrektor na Europę Centralną, Segro Poland.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA