PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

500 mln euro na nieruchomości komercyjne - wywiad z zarządem Kulczyk Silverstein Properties

  • Autor: Propertynews.pl (MB, RP)
  • 24 sie 2011 08:49

500 mln euro na nieruchomości komercyjne - wywiad z zarządem Kulczyk Silverstein Properties

Spółka Kulczyk Silverstein Properties chce wydać na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej 500 mln euro. W przyszłości firma może stać się narzędziem inwestycyjnym kapitału z USA. O planowanych przedsięwzięciach i rynkowej strategii opowiadają Edgar Rosenmayr, dyrektor generalny i Piotr M. Krawczyński, dyrektor zarządzający, Kulczyk Silverstein Properties.

REKLAMA

Co powoduje, że polski rynek nieruchomości komercyjnych jest wciąż atrakcyjny dla inwestorów?

Edgar Rosenmayr: Polska to stabilna i szybko rozwijająca się gospodarka. A pod względem przychodów z nieruchomości, jesteśmy największym rynkiem w regionie. W Polsce przychody z tytułu najmu powierzchni biurowych i handlowych cały czas rosły. A perspektywy wzrostu zarówno dla polski jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej są bardzo optymistycznie. Zgodnie z najnowszym raportem CEED (Central and Eastern Europe Development) CEE-10 pozostanie regionem o największym wzroście gospodarczym w UE, który będzie prawie dwukrotnie większy niż w przypadku państw UE-15 i strefy euro.

Który sektor ma największy potencjał?

ER: W pierwszej fazie działalności skupiamy się na nieruchomościach biurowych. W segmencie biurowym tempo rozwoju nowych projektów deweloperskich w czasie kryzysu znacząco spadło i teraz nadszedł dobry moment na inwestowanie. Obserwujemy pewną nadwyżkę popytu nad podażą, w związku z czym mamy do czynienia ze wzrostem cen najmu.

Piotr M. Krawczyński: Widzimy na rynku wiele atrakcyjnych projektów oraz gruntów do przejęcia. Są to zarówno nieruchomości już funkcjonujące, jak również będące na etapie deweloperskim.

Informacje, które napływają ze światowych rynków mogą świadczyć o tym, że zbliża się drugie dno kryzysu. Czy może to zachwiać podwalinami polskiej gospodarki i wpłynąć na atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju?

ER: Mamy nadzieję, że to tylko krótkookresowa panika i sytuacja szybko wróci do normy. Fundamenty polskiej gospodarki są stabilne, ale rynkiem czasem rządzą emocje a nie racjonalne przesłanki. Z naszej perspektywy może to być również szansa na intratne przedsięwzięcia.

Kulczyk Silverstein Properties rusza na polowanie i tropi rynkowe okazje?

PMK: Nie jest to fundamentem naszej strategii, ale tak - szukamy okazji i jeśli tylko takie się pojawią, na pewno je wykorzystamy.

Jakie kryteria musi spełniać nieruchomość, żeby znalazła się w kręgu zainteresowania Kulczyk Silverstein Properties?

PMK: Przede wszystkim muszą to być wyjątkowe aktywa, charakteryzujące się doskonałą lokalizacją i parametrami technicznymi. Tym „czymś", co je wyróżnia może być tenat-mix, ale również design, jakość wykończenia budynku i efektywność energetyczna. Zależy nam, by jak najwięcej obiektów w portfelu spełniało najwyższe standardy ekologiczności i było certyfikowane przez BREAM lub LEED.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA