PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Architektura to opowieść o czasie

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 lut 2014 15:20

Architektura to opowieść o czasie

O inspiracjach w architekturze, nowych projektach, a także miejscu polskiej architektury w świecie i Europie opowiada Ewa Kuryłowicz, generalny projektant i wiceprezes w Kuryłowicz & Associates, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

REKLAMA

Architektura to szczególna dziedzina. Wymaga inspiracji i polotu. Czym one są dla państwa?

Kuryłowicz & Associates to szczególny zespół. Pracownia została założona przez mojego męża Stefana, który oprócz tego, że projektował, był nauczycielem akademickim, o czym także staramy się wszyscy pamiętać. Co nas inspiruje? Nasze podejście jest bardzo analityczne i oparte na refleksji teoretycznej oraz na przekonaniu, iż każde miejsce ma swój charakter i cechy szczególne.

Co to znaczy?

Uważamy, że miejsce, na którym ma powstać projekt, nie może być uznane za bezwartościowe i brzydkie, choć często tak na pozór się prezentuje. Zawsze zasługuje na to, aby się mu przyjrzeć i zrozumieć.

Nigdy nie projektujemy bez wizji lokalnej. Zawsze kilkakrotnie odwiedzamy miejsca, w których mają powstać nasze prace, w różnych porach dnia. Liczy się także zrozumienie otoczenia miejsca inwestycji, zastanowienia się, jakie ono jest. Zawsze znajdzie się jakiś interesujący element. Inspiruje więc miejsce i historia jego przeobrażeń, wiele rzeczy, które się z nim wiążą.

Na przykład?

Trzeba pamiętać, że to, co widzimy, jest warstwą pejzażową, a są jeszcze inne - jak historia i swoisty rytm w pozornie chaotycznej zabudowie. Niekiedy lokalizacja charakteryzuje się innym niż standardowym układem działek - na przykład domy stoją pod pewnym kątem. To wszystko ma znaczenie. Zawsze na miejsce trzeba spojrzeć nie w kontekście świata, ale dzielnicy, w której budynek zostanie umiejscowiony. Podam przykład siedziby firmy Arcon S.A., która jest zlokalizowana na południowych obrzeżach miasta. Inspiracją był tu płaski teren charakterystyczny dla Mazowsza i niebo. Architektura tego budynku powstała właśnie w oparciu o element nieba, które w mazowieckim pejzażu zajmuje wiele miejsca. Pozioma, niska sylwetka budynku ma to podkreślać.

Co jeszcze może przesądzać o uwypukleniu pewnych elementów i rezygnacji z innych?

Poszukiwanie tożsamości obiektu wynikające ze specyfiki zlecenia. Tak było w przypadku projektowania siedzib firmy Fuji-Fotex Poland oraz LOT-u w Warszawie.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA