PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BGK Nieruchomości: Ustawa o REIT-ach powinna objąć wszystkie segmenty rynku nieruchomości

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2017 12:22

BGK Nieruchomości: Ustawa o REIT-ach powinna objąć wszystkie segmenty rynku nieruchomości Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości

Zdaniem wiceprezesa BGK Nieruchomości Włodzimierza Stasiaka, ustawą o REIT-ach powinny zostać objęte wszystkie segmenty rynku nieruchomości i to w jak najszybszym terminie.

REKLAMA

Nie należy zwlekać, trzeba umożliwić tworzenie polskich REIT-ów mieszkaniowych, a później objąć ustawą także inne segmenty rynku w najszybszym właściwym terminie - poinformował wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak.

Jego zdaniem proponowany zakres ustawy nie został jeszcze przesądzony.

W drugiej połowie września MF poinformował, że została podjęta decyzja, iż REIT-y będą mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej. Dodatkowo, ustawa o REIT-ach, wbrew wcześniejszym planom Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie nie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

- Na początku ustawa o REIT-ach nie miała obejmować nieruchomości mieszkaniowych. Brałem udział w debacie publicznej na ten temat i postulowałem włączenie do niej segmentu mieszkaniowego. Dlatego cieszy mnie, że został nią objęty - powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości.

- Ministerstwo finansów podjęło decyzję o wyłączeniu z ustawy innych segmentów nieruchomości na podstawie swojej oceny sytuacji, ale pewnie też uwzględniając stanowisko Narodowego Banku Polskiego, według którego status rynkowy pozostałych segmentów nieruchomości nie jest obecnie właściwy, a co za tym idzie nie jest to dobry moment, aby mogły one zostać objęte ustawą o REIT-ach - dodał.

Zobacz wywiad z Włodzimierzem Stasiakiem

Wiceprezes BGK Nieruchomości wskazał, że segment instytucjonalnego najmu nieruchomości w Polsce jest jeszcze stosunkowo niewielki, więc mieszkaniowych podmiotów typu REIT na początku zapewne byłoby niewiele.

- To może stworzyć ryzyko, że mniejsze powodzenie lub niepowodzenie któregoś z tych podmiotów, rzuci cień na całą koncepcję REIT-ów w Polsce - ocenił Stasiak.

Wskazał też, że segment nieruchomości komercyjnych w Polsce jest zdominowany przez inwestorów zagranicznych, a rynek instytucjonalnego najmu mieszkań zaczął się w Polsce dopiero rozwijać. Jego zdaniem istnieje więc ryzyko, że także na ten rynek może napłynąć kapitał zagraniczny, czego efektem będzie dominacja inwestorów zagranicznych.

- Wobec tego uważam, że nie należy zwlekać i umożliwić tworzenie polskich REIT-ów mieszkaniowych, a później objąć tą ustawą także inne segmenty w najszybszym właściwym terminie - powiedział wiceprezes BGK Nieruchomości.

  • 1
  • 2
  • Jankowicz 2017-10-17 14:24:46
    To się Włodek lansuje, bardziej niż sam prezes. Zna ktoś prezesa? Nikt, wszędzie tylko Włodzu.
    Brawo Włodek, musisz!:)

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA