PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Elastyczność inwestorów lekarstwem na problemy rynku nieruchomości - cały wywiad z Marcinem Juszczykiem, Capital Park

  • Autor: Propertynews.pl
  • 31 maj 2013 14:57

Elastyczność inwestorów lekarstwem na problemy rynku nieruchomości - cały wywiad z Marcinem Juszczykiem, Capital Park

Negatywne tendencje w polskiej gospodarce, spadająca aktywność najemców oraz utrudniony dostęp do finansowania skutecznie hamuje rozwój rynku nieruchomości komercyjnych. Niektórzy deweloperzy potrafią jednak poradzić sobie, pomimo niesprzyjających okoliczności. - Moim zdaniem to właśnie elastyczność w działaniu oraz konserwatywne podejście do zadłużenia są podstawowym warunkiem, dzięki którym firmy działające w branży nieruchomości komercyjnych radzą sobie dobrze na trudniejszym rynku w fazie spowolnienia gospodarczego - opowiada w rozmowie z Propertynews.pl Marcin Juszczyk, członek zarządu Capital Parku.

REKLAMA

Jak Pana zdaniem przedstawia się sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości biurowych?

Sytuacja jest dosyć wymagająca. Mamy dużą konkurencję, szczególnie jeśli chodzi o pozyskiwanie najemców, jest także wiele projektów w budowie. Dzisiejszy rynek to rynek najemcy. Firmy są zainteresowane wynajmem, ale nie zawsze gotowe są na podpisanie umowy.

Co przesądza o sukcesie konkretnego projektu komercyjnego?

Najemcy biorą pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze całkowity koszt najmu, w skład którego wchodzi czynsz podstawowy, opłaty eksploatacyjne i bezpośrednie opłaty „licznikowe". Tu tkwi zaleta ekologicznych budynków, w których opłaty eksploatacyjne będą niższe niż w budynkach tradycyjnych. Po drugie chodzi o unikalność projektu. Capital Park stara się iść tym tropem i wszystkie nasze projekty nie pozostają niezauważone na rynku. Eurocentrum Office Complex ma unikalną lokalizację: znajduje się bardzo blisko centrum miasta i jest bardzo dobrze z nim skomunikowany, ale oferuje czynsze spoza centrum. Poza tym łączy ofertę nowoczesnego budynku klasy A+ i ofertę już istniejącego budynku Alfa, w którym koszty najmu są niższe. Daje to możliwość niektórym klientom wynajęcia prestiżowego biura w Eurocentrum Office Complex oraz np. umiejscowienia call center w budynku Alfa. Z kolei Royal Wilanów to doskonała alternatywa dla zatłoczonego Mokotowa. Najemcy coraz częściej chcą uciekać ze Służewia, a nasz projekt znajduje się w sercu Wilanowa.

Jak przedstawia się z punktu widzenia Capital Parku kwestia finansowania bankowego? Czy spotykają się Państwo z problemami ze strony banków?

Banki już od dłuższego czasu są bardzo selektywne, jeśli chodzi o finansowanie projektów deweloperskich. Jest to moim zdaniem dobre podejście, ponieważ banki pełnią obecnie funkcję swoistego regulatora oceniającego atrakcyjność nowych projektów. Dzięki temu te kiepskie nie mają szansy powstać. Taka aktywność banków z pewnością przyczyni się też do stopniowego zmniejszania podaży nowej powierzchni biurowej - szczególnie na rynku warszawskim.

Jeśli mowa o naszej firmie, Capital Park w zeszłym roku podpisał dwie duże umowy kredytowe. Zdobyliśmy 74 mln euro na budowę Eurocentrum oraz 61 mln euro na budowę Royal Wilanów. Świadczy to o tym, że nasze projekty są dobrze oceniane przez banki, z którymi mamy bardzo dobre i długofalowe relacje.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA