PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Firmy wolą zatrudniać niż inwestować

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 26 sie 2016 11:04

Firmy wolą zatrudniać niż inwestować Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker

Poprawa sytuacji na rynku pracy to zazwyczaj efekt rosnących inwestycji. Obecnie w naszych warunkach ta reguła nie ma zastosowania - uważa Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker. - Osłabieniu, a ostatnio wręcz regresowi w inwestycjach, towarzyszy dynamiczny wzrost zatrudnienia i spadek stopy bezrobocia.

REKLAMA

Według najnowszych danych GUS, stopa bezrobocia spadła w lipcu do rekordowo niskiego poziomu 8,6 proc. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się aż o 225 tys. osób. W tym samym czasie firmy zatrudniły prawie 180 tys. nowych pracowników.

- Poprawa sytuacji na rynku pracy jest więc bardzo wyraźna, a jej niemal bezprecedensowa skala i czas trwania to zjawisko typowe dla okresów boomu gospodarczego. Tymczasem, choć tempo wzrostu polskiej gospodarki można uznać za zadowalające, to jednak od 2,5 roku utrzymuje się na poziomie nieznacznie powyżej 3 proc. - mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker. - Po niewielkim przyspieszeniu pod koniec ubiegłego roku, pierwsze dwa kwartały 2016 r. przyniosły wyraźne obniżenie dynamiki PKB. Od kilku kwartałów mamy też do czynienia ze spowolnieniem w inwestycjach. O ile jeszcze w 2014 r. nakłady na środki trwałe rosły w tempie od 9,6 do 12 proc., to od drugiego kwartału ubiegłego roku ich dynamika sięga jedynie 4,4-5,8 proc. W pierwszych trzech miesiącach obecnego roku nastąpił wręcz spadek nakładów o 1,8 proc., a napływające dane nie wskazują na rychłą poprawę.

Analityk przekonuje, że choć wśród ekonomistów dominuje pogląd, że poprawa sytuacji na rynku pracy następuje przede wszystkim w warunkach zwiększających się inwestycji, w naszym przypadku zasada ta nie znajduje pełnego potwierdzenia.

- Tę rozbieżność można bez kwestionowania zasad ekonomii i logiki tłumaczyć swego rodzaju substytucją między zatrudnieniem a inwestycjami. Wszystko wskazuje na to, że firmy na razie wolą zwiększać liczbę pracowników, by podołać zwiększonym zamówieniom, niż dokonywać długofalowych i kosztownych inwestycji w moce produkcyjne. Efekty może nie rosną tak szybko i nie są imponujące, ale i nakłady są stosunkowo niewielkie - mówi Roman Przasnyski. - W niepewnych czasach przedsiębiorcy wolą nie ryzykować zbyt wiele, a mimo wszystko w razie pogorszenia się koniunktury łatwiej jest zredukować zatrudnienie, niż pozbyć się maszyn czy linii produkcyjnej. Bez przyspieszenia dynamiki naszej gospodarki i wzrostu inwestycji, może być trudno utrzymać dotychczasowe korzystne tendencje na rynku pracy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA