PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fundusze patrzą na Polskę

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 27 lis 2017 11:36

Fundusze patrzą na Polskę Jędrzej Suchowolec, Cresa, fot. materiały prasowe

Polska jest oczkiem w głowie inwestorów. To tu wydają oni najwięcej na nieruchomości komercyjne, w porównaniu z innymi krajami naszego regionu Europy. Czechy jednak również stały się atrakcyjne dla funduszy. Czym jednak Polska przebija ofertę sąsiadów? Oba rynki porównuje Jędrzej Suchowolec, Senior Advisor w firmie Cresa Polska.

REKLAMA

Jakie są niezaprzeczalne atuty Polski w porównaniu z czeskim rynkiem?

Jędrzej Suchowolec, Senior Advisor w firmie Cresa Polska: Polska to kraj, który daje co najmniej tyle możliwości inwestorom co Czechy. Dlatego pozycja Polski – jako lidera rynków inwestycyjnych Europy Środkowo-Wschodniej – w długim terminie nie wydaje się być zagrożona przez naszych południowych sąsiadów. Kluczowa jest bowiem wielkość rynku wewnętrznego oraz liczba nowych i istniejących projektów. Ósma pozycja Polski wśród gospodarek Unii Europejskiej, kilkadziesiąt dużych miast, czterokrotnie większa liczba konsumentów niż w Czechach, przeszło 350 tys. absolwentów uczelni wyższych rocznie, którzy mogą w przyszłości stanowić wykwalifikowaną kadrę – to wszystko skłania do inwestowania również w Polsce.

W Czechach jest drożej niż w Polsce?

W porównaniu z Polską ceny nieruchomości komercyjnych w Czechach są nieco wyższe. Największe różnice dotyczą nieruchomości o przeznaczeniu handlowym, położonych przy głównych ulicach. Stopa kapitalizacji – dla rekordowych transakcji – wyniosła w Czechach poniżej 4 proc. To oznacza, że przy założeniu jednakowej ceny, dochód przynoszony przez taką nieruchomość w Czechach, a co za tym idzie początkowa rentowność inwestycji, jest nawet o 25 proc. niższa, niż mogłaby być osiągnięta w Polsce. Może być to jednak kompensowane wzrostem czynszów w przyszłości.

Czechy, podobnie jak Polska, mogą się też pochwalić dobrymi wynikami gospodarczymi.

W trzecim kwartale 2017 roku skorygowany sezonowy wzrost gospodarczy w Czechach wyniósł 5 proc. względem analogicznego okresu 2016 roku. Niskie bezrobocie, najmniejsze w Unii Europejskiej – wynoszące 2,7 proc. oraz wzrost wynagrodzeń – o 2,8 proc., uwzględniając inflację, a także wzrost konsumpcji, były kluczowe dla rozwoju poszczególnych sektorów rynku nieruchomości w Czechach. Polska jednak także nie ma się czego wstydzić. W trzecim kwartale 2017 r. wzrost PKB wyniósł 4,7 proc., a bezrobocie spadło poniżej 7 proc.

Politycznie Czechy są dziś stabilniejsze od Polski?

Sytuacja polityczna w Czechach jest stabilna. Analitycy nie przewidują, że mogłyby tam w najbliższych latach pojawić się przepisy utrudniające inwestowanie w nieruchomości. W październiku 2017 roku do władzy doszła centroprawicowa partia ANO, co pozwala oczekiwać, że prowadzona w tym kraju polityka będzie prorynkowa i sprzyjająca przedsiębiorczości.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA