PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fundusze w poszukiwaniu inwestycyjnych perełek - cały wywiad z Agnieszką Jachowicz z Arka BZ WBK

 • Autor: Propertynews.pl
 • 05 sie 2011 09:29

Fundusze w poszukiwaniu inwestycyjnych perełek - cały wywiad z Agnieszką Jachowicz z Arka BZ WBK

Fundusze poszukują perełek, takich jak olsztyńska Alfa. Centrum jest atrakcyjne, gdyż w najbliższej przyszłości nie będzie miało konkurencji. To atut nieruchomości handlowych - dywersyfikacja geograficzna polegająca na tym, że nawet w miastach regionalnych dobre centrum handlowe jest bardzo atrakcyjnym produktem - mówi Agnieszka Jachowicz, która zarządza funduszami nieruchomości Arka BZ WBK.

REKLAMA

W przyszłym roku Fundusz I Arka BZ WBK zakończy swoją działalność. Jak, z punktu widzenia sprzedaży aktywów tej instytucji, ocenia Pani obecną sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce?

Właśnie rozpoczęliśmy działania związane ze sprzedażą aktywów I Funduszu, co wynika z naszych wcześniejszych założeń. Fundusz miał funkcjonować 8,5 roku. Okres ten mija w grudniu 2012 roku. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z inwestorami. Widzimy, że grupa podmiotów zainteresowanych nabywaniem nieruchomości w Polsce jest dość duża, jednak nie tak liczna jak w 2007 roku.

Inwestorów, którzy są dziś aktywni, możemy podzielić na dwie grupy.

Z jednej strony są to firmy szukające okazji i liczące na tanie zakupy. Takie okazje ciągle można znaleźć na polskim rynku. Są to przede wszystkim niedokończone projekty deweloperów, którzy popadli w problemy finansowane, a teraz brakuje im środków na dokończenie inwestycji.

Druga grupa - i to właśnie tu obserwujemy duże ożywienie - to inwestorzy szukający dobrej jakości projektów, głównie biurowych i handlowych w najlepszych lokalizacjach. Do takich właśnie inwestycji ustawiają się kolejki kupujących. W grupie najlepszych nieruchomości widoczna jest presja na ceny, które ostatnio idą w górę.

Obecnie rynek nieruchomości jest w dobrej kondycji. Spodziewam się że do końca 2012 roku będziemy obserwowali tendencje wzrostowe.

Jak duże jest zainteresowanie portfelem nieruchomości Funduszu I?

Obiektem z naszego portfela, który cieszy się największym zainteresowaniem ze strony inwestorów, jest centrum handlowe Alfa w Olsztynie. Na drugim miejscu jest biurowiec Trinity Bussiness Park w Warszawie. W mojej ocenie następne miejsca zajmą Winogrady Business Center w Poznaniu i budynki biurowe we Wrocławiu.

Najłatwiej byłoby nam sprzedaż cały portfel lub znaczną część, np. wszystkie budynki biurowe, jednemu inwestorowi. Nasze aktywa są jednak bardzo zróżnicowane. Mamy zarówno bardzo atrakcyjne obiekty w centrach miast, jak i poza. Po pierwszej turze zapytań przewidujemy zatem, że nasze portfolio podzielimy pod kątem lokalizacji, albo wielkości.

 • kopalnia 2014-02-04 13:00:36
  Od 7 lat na czym ma zyski BZ WBK ?Po prostu stosują narzędzia i instrumenty w których ukrywają główne zadanie polegające"jak kulturalnie i zgodnie z prawem
  okraść klienta-przedsiębiorcę.Mnie,górników i kopalnię PIASKOWIEC CZERWONY
  PREZES BZ WBK Morawiecki obiecywał dwukrotne zyski od zainwestowanych mu pieniędzy.Po zainwestowaniu w BZ WBK NIE MOŻNA BYŁO SIĘ SKONTAKTOWAĆ po prostu przestali odbierać telefony.Po 6 latach połowę pieniędzy kopalni - ZŁODZIEJE
  OSZUŚCI PRZYWŁASZCZYLI SOBIE.
  Proszę państwa pan MORAWIECKI i ten ZARZĄD BZ WBK MUSI ODPOWIEDZIEĆ PRZED WYMIAREM SPRAWIEDLIWOŚCI I KARA DOŻYWOTNIEGO WIEZIENIA ZA NISZCZENIE DOROBKU GOSPODARKI POLSKI A NIE WYWOZIĆ KAPITAŁ I MIEĆ W RĘKU NASZ RZĄD.Napisał DARIUSZ PATEREK właściciel kopalni PIASKOWIEC CZERWONY www.piaskowiec.com
 • Kuba 2011-12-02 10:43:17
  Nie wątpię, że pani prezes jest zadowolona, pewnie wzięła niezłą pensję za "zarządzanie". Szkoda, że inwestorzy nie mogą być tak samo zadowoleni. Fundusz łudził w prospekcie emisyjnym corocznymi wypłatami dywidendy, której nie wypłacił ani razu. Do tego średnioroczne zyski z inwestycji w ten fundusz są porównywalne z zyskami ze zwykłych lokat bankowych, na których nie trzeba mrozić pieniędzy na 8 lat. W sumie, pod koniec istnienia tego FIZ można powiedzieć, że była to kiepska inwestycja. Mam nadzieję, że kolejna subskrypcja także się nie powiedzie, bo zarobić na niej mogą chyba tylko "zarządzający" funduszem.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA