PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Giełda dla innowacyjnych. Ciekawy pomysł w ciekawym momencie?

  • Autor: Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker
  • 10 mar 2016 12:01

Giełda dla innowacyjnych. Ciekawy pomysł w ciekawym momencie? Roman Przasnyski

Warszawska giełda planuje pod koniec kwietnia utworzyć nowy segment dla innowacyjnych firm. To niestety nie jest bieżąca informacja, a jedynie przypomnienie zapowiedzi sprzed… szesnastu lat - piszą analitycy Gerda Broker.

REKLAMA

W kwietniu 2000 r. zaczął funkcjonować segment SiTech, a niecały miesiąc później GPW zaczęła publikować indeks TechWIG. Może w związku z planem wicepremiera Mateusza Morawieckiego warto odkurzyć tę historię.

Dla przypomnienia, początek 2000 r. przyniósł kres internetowej bańki na rynkach finansowych i zakończenie epoki dotcomów, w trakcie której do gigantycznych wzrostów cen akcji wystarczała spółkom jedynie „internetowa” nazwa. Utworzenie segmentu nowoczesnych technologii na warszawskiej giełdzie było więc podyktowane „potrzebą chwili”. Według późniejszego komentarza jednego z wiceprezesów GPW, był to „ciekawy pomysł w nieciekawym momencie”.

Obecnie można, trawestując ten cytat, stwierdzić, że mamy ciekawy moment i potrzebę ciekawego pomysłu na to, jak przekuć na język praktyki ambitne założenia planu wicepremiera Morawieckiego. Jak widać, inspiracji nie trzeba szukać daleko. Wystarczy tylko wyciągnąć z giełdowych zakamarków teczkę z napisem SiTech, dostosować jej treść do obecnej rzeczywistości, pomyśleć o zachętach dla innowacyjnych spółek wchodzących na giełdę oraz planujących drogę w jej kierunku i czekać na efekty. Segment mógłby powstać bardzo szybko, bo już teraz można znaleźć na giełdowym parkiecie wystarczające grono spółek, spełniających kryteria innowacyjności. Są wśród nich także pionierzy, którzy wchodzili w skład tworzonego przed szesnastu laty indeksu TechWIG.

Czekając, czy pomysł „chwyci”, pozostaje trochę powspominać, wyciągając przy okazji wnioski z historii. Jednym z pierwszych jest ten, że jeśli nie przyciągnie innowacyjnych spółek nasza giełda, z pewnością zrobią to inne, a i sami innowatorzy poszukujący kapitału, szybko sami znajdą do nich drogę. Taka właśnie motywacja przyświecała w 2000 r. władzom GPW, dostrzegającym tę tendencję.

Celem SiTech było między innymi ułatwienie wejścia na giełdę, na którą nie tak łatwo było się młodym firmom dostać. W ramach wspierania tych firm obniżono niektóre wymogi obowiązujące przy dopuszczeniu do publicznego obrotu, uruchomiono program partnerski, w ramach którego spółki korzystały z pomocy firm doradczych, biur maklerskich, biegłych rewidentów itp., dopuszczono specjalny tryb przeprowadzania ofert publicznych przez innowacyjne spółki. Wszystkie tego typu działania byłby jak najbardziej pożądane także i dziś, choć można powiedzieć, że w pewnym stopniu taką rolę pełni, czy powinien pełnić NewConnect, czy coraz bardziej rozwijający się segment obligacji korporacyjnych na Catalyst.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA