PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grupa PHN zainwestuje 2 mld zł w projekty deweloperskie - wywiad z Wojciechem Papierakiem, prezesem Grupy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 wrz 2011 13:31

Grupa PHN zainwestuje 2 mld zł w projekty deweloperskie - wywiad z Wojciechem Papierakiem, prezesem Grupy

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych pojawił się prawdziwy gigant z majątkiem wartym 2,3 mld zł i planami inwestycyjnymi opiewającymi na ponad 2 mld zł. O przyszłości należącej do Skarbu Państwa Grupy Polski Holding Nieruchomości, rozmawiamy z prezesem Wojciechem Papierakiem.

REKLAMA

Na jakim etapie jest proces integracji spółek wchodzących w skład Grupy PHN SA?

Integracja będzie przebiegać w dwóch etapach. 15 lipca br. zakończyła się faza formalnej konsolidacji. Powstała spółka akcyjna Grupa PHN SA, do której wniesiono aportem akcje i udziały Intraco SA, Budexpo Sp. z o.o. i Polskiego Holdingu Nieruchomości SA. Grupa ma już swój zarząd i zaplecze księgowe, funkcjonuje jak normalna firma. Obecnie naszym priorytetem jest to, by zintegrować wszystkie skonsolidowane spółki w jeden, sprawnie funkcjonujący organizm z przejrzystym procesem decyzyjnym.

Obecnie diagnozujemy działalność tych firm. Sprawdzamy, które funkcje i procesy są powielane. Intensywne pracujemy nad modelem organizacyjnym Grupy, ustalamy w jaki sposób powinny zapadać decyzje, co do dalszego rozwoju.

Pełen plan integracji Grupy będziemy mogli zaprezentować w ciągu kilku tygodni.

Kiedy ten proces może się zakończyć?

Trudno mówić o ostatecznym zakończeniu procesu, bo zawsze są dziedziny, które można ulepszyć. Szacujemy jednak, że podstawowe kwestie uda się nam doprecyzować w ciągu najbliższych 6-7 miesięcy.

Czy będzie to moment, w którym zaczną Państwo myśleć o IPO?

Myślimy o tym już dziś. Najpierw musimy jednak zakończyć etap integracji. Nie sądzę jednak, żebyśmy musieli do tej decyzji długo dojrzewać. Debiut jest możliwy w perspektywie kilku miesięcy

Ustalono już wartość emisji?

Skarb Państwa nie wyklucza, że sprzeda przez giełdę 100 proc. akcji. Jeśli chodzi o wartość pakietu, jest jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić.

Majątek Grupy jest szacowany na ok. 2,3 mld zł. Co wchodzi w jego skład?

Docierają do nas głosy, że to bardzo ostrożna wycena. I rzeczywiście tak jest. W przypadku części nieruchomości jest ona bowiem obarczona reprywatyzacyjnymi dyskontami.

Nasz majątek to 180 nieruchomości, wśród których są m.in. funkcjonujące biurowce odziedziczone w Warszawie, wille obsługujące służby dyplomatyczne różnych państw, kilka hoteli, a do tego 1,3 tys. hektarów niezabudowanych terenów w całej Polsce. Są to grunty bardzo atrakcyjne z punktu widzenia logistyki i infrastruktury drogowej.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA