PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycje w nieruchomości komercyjne odmieniają oblicze Katowic - wywiad z prezydentem miasta, Piotrem Uszokiem

 • Autor: Propertynews.pl
 • 19 lis 2012 11:02

Inwestycje w nieruchomości komercyjne odmieniają oblicze Katowic - wywiad z prezydentem miasta, Piotrem Uszokiem

Według prezydenta Katowic, Piotra Uszoka, prywatni inwestorzy dostrzegają wielki potencjał społeczny i gospodarczy całej metropolii górnośląskiej. Powstają nowe biurowce, obiekty handlowe i magazyny. Katowice rozwijają także infrastrukturę - poprzez np. oddany pod koniec października nowy dworzec PKP. - Katowice zmieniają swoje oblicze, stając się nowoczesną stolicą dynamicznie rozwijającej się metropolii - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Piotr Uszok.

REKLAMA

Jak ocenia Pan wkład deweloperów działających na rynku nieruchomości komercyjnych w proces rozwoju miasta?

- Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta ze względu na kilka aspektów. Pierwszy dotyczy tego, że prywatni inwestorzy w końcu dostrzegają wielki potencjał społeczny i gospodarczy Katowic i całej metropolii. Na kilkudziesięciu uczelniach w regionie kształcimy specjalistów w różnych kierunkach. Prym w tym aspekcie wiodą Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Ekonomiczny, ale nie bez znaczenia jest również obecność uczelni artystycznych czy medycznych. Potencjał tkwiący w absolwentach tych uczelni wykorzystują inwestorzy, w szczególności zaś firmy, które postanawiają zlokalizować swój biznes w biurowcach, które powstały i nadal powstają na terenie Katowic. Zyskujemy zatem nie tylko nowe miejsca pracy czy kolejne argumenty w rywalizacji o pozyskiwanie kolejnych inwestorów. Dzięki temu Katowice zmieniają również swoje oblicze, stając się nowoczesną stolicą dynamicznie rozwijającej się metropolii.

W którym segmencie rynku nieruchomości dzieje się najwięcej?

- W tym momencie Katowice to tak naprawdę jeden wielki plac budowy i dzieje się to dzięki inwestorom prywatnym oraz staraniom samorządu.
Dzięki zaangażowaniu środków z budżetu miasta oraz dotacji z Unii Europejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Spodka - na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice" - powstają nowe obiekty Międzynarodowego Centrum Kongresowego, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Muzeum Śląskiego. Łączna wartość inwestycji na powstającej w ten sposób Strefie Kultury to ponad miliard złotych.

Za blisko 300 mln złotych przebudowujemy katowicki rynek, a wraz z nim główne ciągi komunikacyjne na alei Korfantego oraz ulicy 3-go Maja.

Kolejną, niezwykle ważną inwestycją jest oddany 29 października br. nowy dworzec PKP. W przyszłym roku planowane jest również otwarcie zintegrowanej z dworcem Galerii Katowickiej. Inwestycja PKP oraz hiszpańskiej firmy Neinver jest warta ok. miliard złotych.

Istotnym faktem jest też bardzo korzystna sytuacja na rynku powierzchni biurowych w Katowicach. Mogę tu przytoczyć przykłady ostatnich największych transakcji najmu zawartych przez firmy Tele-Fonika i Rockwell Automation.

 • migal 2013-06-17 11:06:06
  Chyba kiepsko obserwujecie. Widzieliście za ile przejęto w zeszłym tygodniu magazyn pod Warszawą? Okazji jest cała masa, ich wykorzystanie nie jest proste, duży kapitał, szybkie decyzje, ale wszystko da się zrobić.
 • gupas 2013-03-08 12:44:29
  Katowice są w tym momencie jednym z lepiej rozwiniętych miast w Polsce - wiele firm i duże perspektywy. My w najbliższym czasie zamierzamy przejąć halę magazynową w okolicach - będzie inwestować. Obserwujemy newsletter Jartomu - liczymy, że wkrótce uda się coś solidnego przejąć, bo okazji naprawdę pojawia się wiele.
 • lilla4 2013-01-18 20:52:27
  Fajność.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA