PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycje w nieruchomości komercyjne odmieniają oblicze Katowic - wywiad z prezydentem miasta, Piotrem Uszokiem

 • Autor: Propertynews.pl
 • 19 lis 2012 11:02

Inwestycje w nieruchomości komercyjne odmieniają oblicze Katowic - wywiad z prezydentem miasta, Piotrem Uszokiem

Według prezydenta Katowic, Piotra Uszoka, prywatni inwestorzy dostrzegają wielki potencjał społeczny i gospodarczy całej metropolii górnośląskiej. Powstają nowe biurowce, obiekty handlowe i magazyny. Katowice rozwijają także infrastrukturę - poprzez np. oddany pod koniec października nowy dworzec PKP. - Katowice zmieniają swoje oblicze, stając się nowoczesną stolicą dynamicznie rozwijającej się metropolii - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Piotr Uszok.

REKLAMA

Jak ocenia Pan wkład deweloperów działających na rynku nieruchomości komercyjnych w proces rozwoju miasta?

- Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta ze względu na kilka aspektów. Pierwszy dotyczy tego, że prywatni inwestorzy w końcu dostrzegają wielki potencjał społeczny i gospodarczy Katowic i całej metropolii. Na kilkudziesięciu uczelniach w regionie kształcimy specjalistów w różnych kierunkach. Prym w tym aspekcie wiodą Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Ekonomiczny, ale nie bez znaczenia jest również obecność uczelni artystycznych czy medycznych. Potencjał tkwiący w absolwentach tych uczelni wykorzystują inwestorzy, w szczególności zaś firmy, które postanawiają zlokalizować swój biznes w biurowcach, które powstały i nadal powstają na terenie Katowic. Zyskujemy zatem nie tylko nowe miejsca pracy czy kolejne argumenty w rywalizacji o pozyskiwanie kolejnych inwestorów. Dzięki temu Katowice zmieniają również swoje oblicze, stając się nowoczesną stolicą dynamicznie rozwijającej się metropolii.

W którym segmencie rynku nieruchomości dzieje się najwięcej?

- W tym momencie Katowice to tak naprawdę jeden wielki plac budowy i dzieje się to dzięki inwestorom prywatnym oraz staraniom samorządu.
Dzięki zaangażowaniu środków z budżetu miasta oraz dotacji z Unii Europejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Spodka - na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego „Katowice" - powstają nowe obiekty Międzynarodowego Centrum Kongresowego, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Muzeum Śląskiego. Łączna wartość inwestycji na powstającej w ten sposób Strefie Kultury to ponad miliard złotych.

Za blisko 300 mln złotych przebudowujemy katowicki rynek, a wraz z nim główne ciągi komunikacyjne na alei Korfantego oraz ulicy 3-go Maja.

Kolejną, niezwykle ważną inwestycją jest oddany 29 października br. nowy dworzec PKP. W przyszłym roku planowane jest również otwarcie zintegrowanej z dworcem Galerii Katowickiej. Inwestycja PKP oraz hiszpańskiej firmy Neinver jest warta ok. miliard złotych.

Istotnym faktem jest też bardzo korzystna sytuacja na rynku powierzchni biurowych w Katowicach. Mogę tu przytoczyć przykłady ostatnich największych transakcji najmu zawartych przez firmy Tele-Fonika i Rockwell Automation.

 • migal 2013-06-17 11:06:06
  Chyba kiepsko obserwujecie. Widzieliście za ile przejęto w zeszłym tygodniu magazyn pod Warszawą? Okazji jest cała masa, ich wykorzystanie nie jest proste, duży kapitał, szybkie decyzje, ale wszystko da się zrobić.
 • gupas 2013-03-08 12:44:29
  Katowice są w tym momencie jednym z lepiej rozwiniętych miast w Polsce - wiele firm i duże perspektywy. My w najbliższym czasie zamierzamy przejąć halę magazynową w okolicach - będzie inwestować. Obserwujemy newsletter Jartomu - liczymy, że wkrótce uda się coś solidnego przejąć, bo okazji naprawdę pojawia się wiele.
 • lilla4 2013-01-18 20:52:27
  Fajność.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA