PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jakość obiektów komercyjnych idzie w górę - wywiad z Marcinem Antczakiem z FB Antczak

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 gru 2012 13:34

Jakość obiektów komercyjnych idzie w górę - wywiad z Marcinem Antczakiem z FB Antczak

Wymagania najemców zmieniły się. Zwiększyła się jakość wykonywanych obiektów, zarówno pod względem standardu wykończenia, zastosowanych rozwiązań technicznych, jak i samych projektów architektonicznych - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak.

REKLAMA

Jak - z punktu widzenia wykonawcy - oceniają Państwo sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych?

Każdy z sektorów rynku nieruchomości komercyjnych jest inny i kieruje się nieco innymi prawami. Oczywiście na wszystkie oddziałują podobne czynniki zewnętrzne, takie jak koniunktura gospodarcza i związana z nią aktywność inwestorów.

Polskę jako rynek inwestycyjny możemy zakwalifikować pomiędzy rynkiem wschodzącym a rozwiniętym, co stanowi doskonałe otoczenie biznesowe dla wielu międzynarodowych firm. Nasza gospodarka jest stabilna na tle reszty Europy, a w kraju wciąż istnieje przestrzeń do wzrostu. Przyciąga to inwestorów zagranicznych, szczególnie, że ryzyko biznesowe jest niższe niż w innych krajach w regionie. Stabilna gospodarka, aktywny rynek pracy oraz rosnąca konsumpcja sprzyjają wzrostowi zapotrzebowania na powierzchnie handlowe, biurowe, przemysłowe i magazynowe.

Jak zmieniał się ten rynek w ostatnich latach?

To co zmieniło się w ostatnich latach w realizacji inwestycji to na pewno wymagania najemców. Zwiększyła się jakość wykonywanych obiektów, zarówno pod względem standardu wykończenia, zastosowanych rozwiązań technicznych, jak i samych projektów architektonicznych.

W budownictwie przemysłowym, magazynowym, a często również biurowym dominują umowy typu built-to-suit. Obiekty projektowane są pod konkretne oczekiwania najemców i dopasowywane do specyfiki prowadzonego przez nich biznesu.

Maleje również znaczenie budownictwa spekulacyjnego na rzecz umów pre-let. Takie rozwiązanie wynika często z wymagań kredytodawców i jest niezbędne do otrzymania finansowania inwestycji.

W którym segmencie rynku nieruchomości komercyjnych dostrzegają Państwo największy potencjał?

Nadchodzący okres będzie rozwojowy przede wszystkim dla sektora biurowego. Potwierdzają to aktualne statystyki. W minionym roku, aktywność inwestorów koncentrowała się właśnie na tym sektorze. Ponad 80 proc. wartości wszystkich zawartych w tym czasie transakcji dotyczyło powierzchni biurowych. Tak wysoki odsetek potwierdza niesłabnące zainteresowanie tym obszarem.

Także nieruchomości handlowe, mimo spadku ich udziału w rynku, cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów szukających bezpiecznych, długookresowych lokat.

Które regiony naszego kraju cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA