PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Koniunktura znów zachęca do budowania - wywiad z Magdaleną Szulc, dyr. Segro Poland

  • Autor: Wnp.pl (Piotr Stefaniak)
  • 16 wrz 2011 13:11

Koniunktura znów zachęca do budowania - wywiad z Magdaleną Szulc, dyr. Segro Poland

Na polskim rynku nieruchomości logistyczno-magazynowych wciąż królują obiekty wielkopowierzchniowe. Coraz wyraźniej widać jednak nowy trend - projekty typu Small Unit Business. O planach deweloperskich, sytuacji na rynku i nowych obszarach inwestowania opowiada Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną.

REKLAMA

Jaka jest pozycja Segro na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce?

Zaczęliśmy działalność w Polsce 5 lat temu. Dzięki starannie opracowanej strategii rozwoju oraz znaczącym nakładom inwestycyjnym, w szybkim tempie uzyskaliśmy trzecie miejsce wśród deweloperów oferujących nieruchomości przemysłowe, mając obecnie w portfelu prawie 500 tys. mkw. powierzchni magazynowych.

Jednak dla nas nie jest najważniejszy udział w rynku, lecz oferowanie dobrych produktów i pozyskiwanie dobrych klientów.

Co to oznacza?

Nie podejmujemy się realizacji projektów „za wszelką cenę" i w każdej lokalizacji, jeżeli są one mało atrakcyjne ekonomiczne. Segro jest deweloperem selektywnym, który uważnie dobiera swoje inwestycje.

Od czego zależy wybór - od poziomu rentowności najmu obiektu?

Inwestowanie w nieruchomości, także przemysłowe, to kombinacja wielu elementów. Jednym z uwarunkowań jest np. dostępność finansowania. Ponadto musimy liczyć się z faktem, że pewnego dnia będziemy sprzedawać część naszego portfela, a instytucje finansowe i fundusze są zainteresowane raczej wyłącznie dobrymi inwestycjami.

Czy koniunktura rynkowa zachęca do budowania nowych hal w Polsce?

Już tak. Jeszcze kilka miesięcy temu wskaźniki pustostanów utrzymywały się na wysokim poziomie. Ostatnio zmalały one średnio do 13 procent na poziomie kraju, ale statystyka uwzględnia np. kłopoty z wynajęciem powierzchni w Szczecinie i w okolicach Warszawy przez jednego z deweloperów. Dla porównania, nasz wskaźnik pustostanów to ok. 3 proc.

To chyba też niedobrze, bo nie ma rezerw...

Dysponujemy jeszcze rezerwami, a ponadto jesteśmy przygotowani, żeby w ciągu najbliższych miesięcy rozszerzyć ofertę powierzchni magazynowych w większości naszych lokalizacji.

Jakie inwestycje planujecie?

Rozpoczęliśmy budowę dwóch hal logistycznych w Tychach, jednej o powierzchni 16 tys. mkw., drugiej o powierzchni 20 tys. Dodatkowo w Gliwicach, w Tulipan Parku, kończymy rozbudowę budynku o dodatkowe 20 tys. mkw. Planujemy też dwie nowe inwestycje: w Gliwicach na terenie SSE (rozpoczynamy tam realizację obiektu o powierzchni 31 tys. mkw.) oraz w Łodzi - o powierzchni 7 tys. mkw.

W budowę biurowców już nie inwestujecie?

Powierzchnie biurowe odgrywają istotna rolę w naszym portfelu w Europie Zachodniej. Na warszawskim Mokotowie zrealizowaliśmy budynek Tulipan House. Oczywiście, poszukujemy kolejnej dobrej działki pod biurowiec, ale w związku z niedawnymi zawirowaniami na europejskim rynku finansowym, proces ten jest rozłożony w czasie.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA