PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niszowe projekty przyszłością polskiego rynku nieruchomości handlowych - wywiad

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 maj 2013 17:48

Niszowe projekty przyszłością polskiego rynku nieruchomości handlowych - wywiad

Pod koniec 2013 roku łączna podaż powierzchni handlowej w Polsce może wynieść prawie 10 mln mkw. Stopień rozwoju rynku jest już wysoki, co wiąże się z koniecznością poszukiwania nowych okazji ze strony inwestorów. - Na pewno pojawią się kolejne większe galerie handlowe, jednak w przyszłości możemy mieć do czynienia raczej z mniejszymi, specjalistycznymi obiektami handlowymi, dopasowanymi do konkretnej grupy odbiorców - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Agnieszka Winkler, Senior Analyst, Research and Consultancy Services, Colliers International.

REKLAMA

Jak przedstawia się obecnie sytuacja na polskim rynku centrów handlowych? Czy zgodzą się Państwo z tezą, że rok 2013 to początek końca hossy w branży?

Obecnie podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynosi blisko 9,3 mln mkw. Według prognoz, 2013 rok będzie charakteryzował się wysokim przyrostem nowej podaży na poziomie ok. 650 tys mkw., co jest jednym z lepszych wyników w historii polskiego rynku handlowego. Wynika to z kilku dużych projektów handlowych, które mają zostać ukończone w bieżącym roku (m.in. Poznań City Center w Poznaniu, Galeria Bronowice w Krakowie, Galeria Katowicka w Katowicach, czy rozbudowane centrum handlowe Wzgórze w Gdyni). Natomiast spodziewamy się znacznego zahamowania tempa przyrostu nowej podaży w kolejnych latach. Wynika to m.in. ze stopnia rozwoju polskiego rynku handlowego, na którym działa już wiele ciekawych obiektów ze zróżnicowaną ofertą handlową.

Jak oceniają Państwo perspektywę rozwoju branży centrów handlowych na najbliższe lata? Czego możemy się spodziewać przy dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej?

Konkurencja między działającymi centrami handlowymi jest bardzo wysoka i stopniowa zwiększa się rozdźwięk między najlepszymi obiektami na rynku a centrami starszej generacji. W związku z tym, w najbliższych latach rynek handlowy stanie przed wyzwaniem odpowiedniego przystosowania starszych obiektów handlowych do zmieniających się realiów i rosnących wymagań klientów. Obiekty te wymagać będą modernizacji, przebudowy, zmiany profilu czy miksu najemców, żeby znaleźć swoją niszę na rynku.

Niestety, na skutek wysokiej konkurencji spodziewać się można pewnego wzrostu pustostanów na wybranych rynkach.

Kolejnym aspektem będzie wzbogacanie oferty centrów handlowych o dodatkowe funkcje, które będą przyciągać odwiedzających, szczególnie z zakresu rozrywki i rekreacji. Przykładem może być oddany w 2012 r. Outlet Park Szczecin - jest pierwszym centrum wyprzedażowym, w którym znajduje się kino.

Jakie potencjalne lokalizacje w Polsce są wciąż niewykorzystane, jeśli chodzi o projekty handlowe? Do jakiego rodzaju projektów należy przyszłość rynku?

Ostatnio obserwujemy duże zainteresowanie deweloperów wschodnimi rejonami Polski, szczególnie takimi miastami jak Lublin i Białystok, w których kilka projektów znajduje się w fazie realizacji lub planowania. Co interesujące, na rynkach tych planowane są również centra wyprzedażowe, do tej pory nieobecne w tej części kraju.

  • 1
  • 2
  • ridga 2013-08-28 12:02:27
    Skąd pomysł niszowych projektów w tej branży? Czy możliwość przejęcia takiej nieruchomości - hale.jartom.com/nieruchomosci/Prologis-Park-Dabrowa-Gornicza-Dabrowa-Gornicza-1718ehhw nazwiecie niszową? Bo jak dla mnie, to kompletnie nie pasuje...


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA