PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska może znaleźć się w awangardzie nowego modelu świata

  • wnp.pl
  • 25 sty 2018 14:25

Polska może znaleźć się w awangardzie nowego modelu świata fot. mat. prasowe

Konkurencja w zakresie gospodarki opartej na wiedzy jest olbrzymia, ale mamy szansę uczestniczyć w przełomach technologicznych jako beneficjenci dotychczasowego niedorozwoju w tym obszarze. Przyspieszenie rozwoju będzie jednak możliwe tylko dzięki sprzęgnięciu najnowszych technologii z realną, istniejącą gospodarką - uznali uczestnicy Forum Zmieniamy Polski Przemysł, „Polska gospodarka 2040. Scenariusze rozwoju w perspektywie 20-lecia”.

REKLAMA

- Kształt polskiej gospodarki w 2040 roku będzie zależał od tego, jak będziemy pracować. Nie staniemy się jednak krajem rozpychającym się na rynku. W ostatnich dekadach zrobiliśmy olbrzymi postęp i mamy wielkie ambicje, ale nie zawsze potrafimy dostrzec prawdę o nas samych. A prawda jest taka, że nie mamy swoich Harvardów i Oksfordów, jesteśmy raczej samoukami. Wierzę, że będziemy mieli w biznesie swoje incydenty, odpowiedniki Roberta Lewandowskiego w świecie sportu, ale nie będą one efektem systemu, w którym działamy - powiedział Adam Góral, prezes Asseco, w trakcie sesji inauguracyjnej Forum Zmieniamy Polski Przemysł, „Polska gospodarka 2040. Scenariusze rozwoju w perspektywie 20-lecia”.

- Możemy być beneficjentami niedorozwoju technologicznego, przeskoczyć od razu do najnowocześniejszych technologii, jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, bo nie musimy bronić wcześniej wytyczonych dróg - przekonuje Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - Tyle tylko, że sztuczna inteligencja może przyspieszyć nasz rozwój jedynie pod warunkiem, że będzie sprzęgnięta z realną gospodarką. Musimy udowodnić, że technologie są dla wszystkich, że sztuczna inteligencja jest równie dobra dla programu kosmicznego jak dla kopalni węgla kamiennego - dodaje.

Eksperci nie mają wątpliwości, że rozwoju technologicznego nie można zadekretować. - Spodziewam się, że rzeczywistość 2040 roku będzie bardziej podobna do obecnej niż nam się wydaje, w tym sensie, że nowe rozwiązania będą już na tyle powszechne, że nie będziemy ich zauważać - powiedział Maciej Chorowski.

W ocenie  Janusza Steinhoffa, wicepremiera i ministra gospodarki w latach 1997-2001, martwi niski poziom inwestycji w Polsce w 2017 roku, wynoszący 18,1 proc., a więc najniższy w ostatnich latach i znacząco odbiegający od poziomu 25 proc. zapisanego w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments, wskazuje dwa standardowe podejścia do nowoczesnych technologii: kup lub wymyśl samodzielnie. - Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych dróg jest lepsza. Zapewne ta, która sprawia, że uda nam się osiągnąć cel. Nam nie udało się kupić Airbusa, więc sami wymyślamy swoje rozwiązania, w oparciu o międzynarodowe agencje kosmiczne - powiedział - Jest natomiast jeszcze trzecia droga, która nie polega na kupowaniu wiedzy bądź ukrywaniu jej za patentami, ale na jej pokazywaniu i dzieleniu się nią, a stawianiu na rozwiązanie „time to market”, bazujące na tym, że wygrywa ten, kto pierwszy pojawia się na rynku. Spróbowaliśmy takiego podejścia i w efekcie zaczęliśmy niedawno dostawy do Brazylii i Indii. Liczymy na to, że ci, którzy będą chcieli nasze rozwiązania kopiować, nawet jeśli to duże korporacje, będą potrzebowali na to zbyt dużo czasu, a my po prostu będziemy pierwsi.

Więcej na WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA