PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polski rynek nieruchomości utrzyma wzrosty?

  • Autor: Andrzej Tokaj, Magnusson Tokaj i Partnerzy
  • 10 kwi 2018 09:31

Polski rynek nieruchomości utrzyma wzrosty? Fot. Shutterstock

Porównując do sytuacji sprzed 10 lat, rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju. Jego dynamika stabilizuje się na poziomie kilkuprocentowego corocznego wzrostu. Czy Polska pozostaje w dalszym ciągu atrakcyjna z punktu widzenia inwestorów, oferując korzystny zwrot z inwestycji przy ograniczonym ryzyku?

REKLAMA

Wzrostowa tendencja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych z dużym prawdopodobieństwem utrzyma się. W trakcie realizacji są liczne inwestycje handlowe, biurowe i logistyczne. Budowy widoczne są w Warszawie, ale także w Krakowie, Wrocławiu i innych ośrodkach miejskich.

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce ma przed sobą dalsze perspektywy rozwoju. Wciąż jest on mniejszy niż w wielu rozwiniętych krajach europejskich. Dla przykładu wskaźnik powierzchni handlowej przypadającej na jednego mieszkańca sięga w Europie Zachodniej 500 mkw., natomiast w Polsce wynosi mniej niż 300 mkw. - mówi Andrzej Tokaj z kancelarii Magnusson Tokaj i Partnerzy.

Na przestrzeni ostatnich 2-3 lat rynek biurowy coraz silniej rozwija się także poza Warszawą, szczególnie w ośrodkach miejskich z zapleczem akademickim. Międzynarodowe korporacje chętnie wprowadzają się do Polski i przenoszą tutaj swój back-office. - Zjawisko to świadczy o dobrej kondycji polskiego rynku. Analogiczny proces zagospodarowywania dużych miast ma miejsce już od dłuższego czasu w krajach Europy Zachodniej - ocenia Andrzej Tokaj.

Na rynku warszawskim w dalszym ciągu występuje duży popyt, jednak jest on zaspokajany przez wysoką podaż. W ubiegłym roku w stolicy oddano do użytku około 275 tysięcy mkw. powierzchni biurowej.

- Z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych, gruntów i wynagrodzeń we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych może pojawiać się presja na czynsze. Nie powinny one jednak wzrosnąć w sposób drastyczny - komentuje Andrzej Tokaj.

Ograniczenie handlu w niedzielę, choć niekorzystne z punktu widzenia centrów handlowych, wpłynie pozytywnie na rozwój segmentu magazynowego, będącego zapleczem e-commerce.

Ponad 90 proc. nieruchomości komercyjnych w Polsce znajduje się w rękach zagranicznego kapitału. Inwestycje te są niezwykle kapitałochłonne. W Polsce w obecnym momencie nie ma wielu podmiotów dysponujących takimi kwotami. Ważne jest zatem, abyśmy pozostawali konkurencyjni w stosunku do innych krajów regionu CEE, takich jak rosnące w siłę Czechy czy Węgry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA