PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ponad połowa transakcji inwestycyjnych w regionie CEE przypada na Polskę

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 mar 2015 11:35

Ponad połowa transakcji inwestycyjnych w regionie CEE przypada na Polskę

W 2014 roku w regionie CEE zawarto około 120 transakcji inwestycyjnych o łącznej wartości 10,5 mld euro. Ponad 50 proc. (64 transakcje) sfinalizowano w Polsce. Ich łączna wartość wyniosła 3,18 mld euro - wynika z danych zebranych przez międzynarodową firmę doradczą Colliers International.

REKLAMA

Polska stała się więc liderem rynku inwestycyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej, uzyskując 30 proc. udział pod względem wartości transakcji. Colliers odnotował, że przeciętna wartość pojedynczej transakcji w Polsce wyniosła 50 mln euro. Wartość 11 transakcji przekroczyła 100 mln euro (w tym znalazło się siedem transakcji portfelowych).

- Tak znaczna liczba transakcji świadczy o dużej płynności polskiego rynku. W chwili obecnej jest to największy rynek inwestycyjny w całym regionie CEE - zauważa Piotr Mirowski, partner i dyrektor w Dziale Usług Inwestycyjnych w Colliers International. Warto pamiętać, że Polska to nie tylko Warszawa. Poza stolicą rozwijają się miasta regionalne, które przyciągają inwestorów i fundusze inwestycyjne. W zeszłym roku udział miast regionalnych na rynku inwestycyjnym wyniósł ok. 60 proc. Fundusze lokujące swój kapitał w Polsce pochodzą głównie z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

- Wśród znaczących nabywców znalazły się takie podmioty, jak: Blackstone, Starwood, Segro, Prologis, Hillwood, WP Carey, Hines czy Resolution. Największym inwestorem okazał się zaś Deutsche Asset & Wealth Management (dawniej RREEF), który nabył w Polsce nieruchomości o łącznej wartości 0,5 mld euro - wylicza Piotr Mirowski z Colliers.

Colliers przewiduje, że w 2015 roku wartość transakcji inwestycyjnych będzie zbliżona do osiągniętej w zeszłym roku. Wiele będzie zależało od dostępności nieruchomości na sprzedaż. Miasta regionalne będą nabierać płynności oraz charakteryzować się wzrostem cen. Wśród kupujących można spodziewać się dalszego napływu kapitału ze Stanów Zjednoczonych, jak również nowych inwestorów z Kanady, Australii, Korei, Chin i Singapuru.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA