PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes Grupy PHN: Na rynku nieruchomości stagnacji nie widać

  • Autor: PR
  • 28 gru 2011 08:04

Prezes Grupy PHN: Na rynku nieruchomości stagnacji nie widać

Rok 2012 może okazać się niezwykle udany pod względem transakcji zawieranych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych mimo ciągle niepewnej sytuacji makroekonomicznej w Europie - komentuje Wojciech Papierak, prezes Grupy PHN SA.

REKLAMA

Zdaniem Wojciecha Papieraka w dobiegającym właśnie końca roku inwestorzy wykazywali wzmożone zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych. - Trend ten był wyraźnie odczuwalny przez cały rok 2011. Nawet w III kwartale, mimo gwałtownych zmian na globalnych rynkach finansowych i niestabilnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, mogliśmy obserwować stały popyt na powierzchnie biurowe i magazynowe w kraju - mówi prezes Grupy PHN.

Według Papieraka sytuacja w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce powinna być dużo bardziej stabilna niż w sektorze mieszkaniowym, bardzo czułym na zawirowania na międzynarodowych giełdach. - Z jednej strony wpływa na to dobra, na tle innych krajów, sytuacja makroekonomiczna i polityczna Polski, która przyciąga zagranicznych inwestorów, a tych krajowych zachęca do realizowania długofalowych strategii zakupowych - twierdzi.

Dodaje, że w naszym kraju ciągle obserwujemy niewystarczającą podaż powierzchni komercyjnych, plasującą nas poniżej średniej europejskiej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, która pozostaje w kontraście do stale rosnącego konsumpcyjnego nastawienia Polaków. - Popyt na nieruchomości komercyjne będzie utrzymywał się przez kolejne lata, co czyni sektor biurowy i handlowy wyjątkowo konkurencyjnymi - przekonuje Papierak.

- Rosnącym zainteresowaniem inwestorów na polskim rynku cieszą się nieruchomości klasy prime, o dobrej lokalizacji oraz dopasowane do oczekiwań klienta. Coraz częściej spotykamy się z ofertami build-to-suit, szczególnie na rynku biur i magazynów realizowanych pod konkretnego odbiorcę - mówi prezes Grupy PHN.

Odpowiedzią na tendencję wzrostową popytu na powierzchnie komercyjne powinny stać się realizacje nowych inwestycji. - Banki nadal chętnie finansują m.in. inwestycje biurowe, ponieważ właśnie te powierzchnie są w ich ocenie najbardziej atrakcyjne. W ciągu ostatnich 5 lat, popyt na nie wzrósł aż o 36 proc. - uzupełnia prezes Papierak

- W Grupie PHN SA przewidujemy jego dalszy wzrost na przestrzeni najbliższego roku. Zwłaszcza, że na rynku pojawiają się nowi inwestorzy przyciągani przez atrakcyjne oferty - podsumowuje prezes Grupy PHN.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • jezu 2011-12-28 17:58:35
    Firmy się rozwijają i nie ma mowy o staniu w miejscu. Rozwój jest dynamiczny. Imponujące są warszawskie biurowce. Ponoć Business Park Marywilska sprzedał większość swojej powierzchni biurowej na etapie budowy - czy to prawda? Czy firmy tak mocno są nastawione na pracę w nowoczesnych biurowcach?

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA