PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes Grupy PHN: Na rynku nieruchomości stagnacji nie widać

  • Autor: PR
  • 28 gru 2011 08:04

Prezes Grupy PHN: Na rynku nieruchomości stagnacji nie widać

Rok 2012 może okazać się niezwykle udany pod względem transakcji zawieranych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych mimo ciągle niepewnej sytuacji makroekonomicznej w Europie - komentuje Wojciech Papierak, prezes Grupy PHN SA.

REKLAMA

Zdaniem Wojciecha Papieraka w dobiegającym właśnie końca roku inwestorzy wykazywali wzmożone zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych. - Trend ten był wyraźnie odczuwalny przez cały rok 2011. Nawet w III kwartale, mimo gwałtownych zmian na globalnych rynkach finansowych i niestabilnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, mogliśmy obserwować stały popyt na powierzchnie biurowe i magazynowe w kraju - mówi prezes Grupy PHN.

Według Papieraka sytuacja w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce powinna być dużo bardziej stabilna niż w sektorze mieszkaniowym, bardzo czułym na zawirowania na międzynarodowych giełdach. - Z jednej strony wpływa na to dobra, na tle innych krajów, sytuacja makroekonomiczna i polityczna Polski, która przyciąga zagranicznych inwestorów, a tych krajowych zachęca do realizowania długofalowych strategii zakupowych - twierdzi.

Dodaje, że w naszym kraju ciągle obserwujemy niewystarczającą podaż powierzchni komercyjnych, plasującą nas poniżej średniej europejskiej w przeliczeniu na jednego mieszkańca, która pozostaje w kontraście do stale rosnącego konsumpcyjnego nastawienia Polaków. - Popyt na nieruchomości komercyjne będzie utrzymywał się przez kolejne lata, co czyni sektor biurowy i handlowy wyjątkowo konkurencyjnymi - przekonuje Papierak.

- Rosnącym zainteresowaniem inwestorów na polskim rynku cieszą się nieruchomości klasy prime, o dobrej lokalizacji oraz dopasowane do oczekiwań klienta. Coraz częściej spotykamy się z ofertami build-to-suit, szczególnie na rynku biur i magazynów realizowanych pod konkretnego odbiorcę - mówi prezes Grupy PHN.

Odpowiedzią na tendencję wzrostową popytu na powierzchnie komercyjne powinny stać się realizacje nowych inwestycji. - Banki nadal chętnie finansują m.in. inwestycje biurowe, ponieważ właśnie te powierzchnie są w ich ocenie najbardziej atrakcyjne. W ciągu ostatnich 5 lat, popyt na nie wzrósł aż o 36 proc. - uzupełnia prezes Papierak

- W Grupie PHN SA przewidujemy jego dalszy wzrost na przestrzeni najbliższego roku. Zwłaszcza, że na rynku pojawiają się nowi inwestorzy przyciągani przez atrakcyjne oferty - podsumowuje prezes Grupy PHN.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • jezu 2011-12-28 17:58:35
    Firmy się rozwijają i nie ma mowy o staniu w miejscu. Rozwój jest dynamiczny. Imponujące są warszawskie biurowce. Ponoć Business Park Marywilska sprzedał większość swojej powierzchni biurowej na etapie budowy - czy to prawda? Czy firmy tak mocno są nastawione na pracę w nowoczesnych biurowcach?

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA