PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes PZPB: jeśli nie zamówienia publiczne, to co?

  • wnp.pl
  • 10 lip 2013 13:21

Czy należy liczyć się z długofalowym kryzysem branży budowlanej i brakiem umiejętności zrealizowania w Polsce dobrych projektów? Wydaje się, że nie - o ile zaczniemy stosować w Polsce na szeroką skalę inne modele realizacji inwestycji niż model publiczny - pisze dla portalu wnp.pl Jan Styliński, nowy prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

REKLAMA

Niekorzystna sytuacja projektów inwestycyjnych oraz w pewnej mierze wykonawców, nie ogranicza się wyłącznie obszaru Polski. Dość wspomnieć, że skala upadłości firm wykonawczych w Hiszpanii jest porównywalna z tą, którą obserwujemy w naszym kraju - jakkolwiek wynika to z odmiennych przyczyn. Nawet w Niemczech szereg sztandarowych inwestycji, jak choćby lotnisko Willego Brandta, nie może doczekać się terminowego zakończenia. Hiszpania zmaga się wciąż z kryzysem sektora finansów publicznych i ogranicza wydatki, Niemcy doświadczają problemów administracyjno-organizacyjnych, dla zidentyfikowania i rozwiązania których powołują komitety złożone z przedstawicieli różnych środowisk wykonawczych oraz administracji.

W Polsce w ostatnich miesiącach coraz częściej zwraca się uwagę na problemy natury fundamentalnej, związane z przygotowaniem i realizacją projektów inwestycyjnych w ramach systemu zamówień publicznych, który okazuje się niewydajny, mało elastyczny i konfliktogenny. Jak dotąd, nie zdołaliśmy podjąć - wzorem chociażby Niemiec - wspólnych kroków, które miałyby zaradzić obecnym problemom i zapobiec wystąpieniu tych lub nowych w przyszłości. Pojawia się wiele sugestii zmian w prawie zamówień publicznych, to jednak trudno dostrzec spójną koncepcję oraz realną możliwość dokonania przełomu w praktyce przygotowania i realizacji zamówień publicznych.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA