PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prezes Rank Progressu: centra handlowe to atrakcyjny produkt inwestycyjny

  • Autor: www.propertynews.pl
  • 15 kwi 2011 15:49

Prezes Rank Progressu: centra handlowe to atrakcyjny produkt inwestycyjny

Rank Progress sprzedaje trzy centra handlowe za 510 mln zł. Bank ziemi, jaki jest w posiadaniu spółki, daje jej stabilne i pewne możliwości rozwoju na kolejne lata. O planach firmy rozmawiamy z Janem Mroczką, prezesem zarządu Rank Progress SA.

REKLAMA

Rank Progress podpisał z funduszami powiązanymi z Blackstone Real Estate przedwstępne umowy sprzedaży trzech galerii handlowych za łączną kwotę 510 mln zł. Czy oznacza to, że zagraniczni inwestorzy doceniają polski rynek nieruchomości komercyjnych jako atrakcyjny produkt a te transakcje to dopiero początek ich aktywności w naszym kraju?

Na rynku pojawiło się kilka podmiotów, z którymi można prowadzić konkretne rozmowy. Fundusze inwestycyjne, które zwracają się do nas z propozycjami współpracy są zainteresowane naszymi planami rozwoju. A są one szerokie i obejmują nie tylko realizacje kolejnych regionalnych centrów handlowych w bardzo dobrych lokalizacjach na terenie całego kraju, ale także zacieśnienie współpracy z globalnymi operatorami oraz powrót do zamrożonych przez nas projektów mieszkaniowych.

Pojawienie się funduszy zagranicznych na polskim rynku jest sygnałem wiarygodności naszej gospodarki a także jakości centrów handlowych i potencjału lokalnych rynków obsługiwanych przez te centra.

Jedne fundusze przyciągają kolejne, dzięki czemu podmioty rodzime, które zajmują się budową centrów handlowych , tak jak my , mają prace na co najmniej kilka lat, jeśli nie kilkanaście. Fundusze te kreują popyt, dzięki czemu stopy kapitalizacji spadają a my możemy dyskontować efekty naszej pracy sprzedając obiekty po atrakcyjnych cenach.

Prowadzą Państwo kilka inwestycji jednocześnie. Ile metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej dostarczy Rank Progress w tym roku?

W tym roku uruchomimy trzy centra handlowe - w Zamościu, Kaliszu oraz pierwszy etap inwestycji w Krośnie. Ich łączna powierzchnia całkowita przekroczy 74 tys. mkw.

Wszystkie projekty są w zaawansowanym stadium komercjalizacji. W przypadku pierwszej fazy inwestycji w Krośnie jedynym najemcą jest sieć marketów OBI. Galeria Twierdza w Zamościu, której otwarcie nastąpi 14 maja br., jest zaś wynajęta w ponad 90 proc.

Jeśli chodzi o Kalisz, start obiektu nastąpi w październiku br. Na etapie realizacji tego przedsięwzięcia dokonaliśmy pewnych zmian w koncepcji i część powierzchni zaadaptowaliśmy na pięciosalowe kino. Na siedem miesięcy przed inauguracją mamy wolnych zaledwie kilka lokali.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA