PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przedłużenie czasu istnienia stref to spokój inwestorów i nowe projekty

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 paź 2012 14:31

Przedłużenie czasu istnienia stref to spokój inwestorów i nowe projekty

W tym roku zainteresowanie inwestycjami w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park wyraziło już siedemnaście przedsiębiorstw, co przełożyło się bezpośrednio na deklaracje zainwestowania ponad 487 mln zł i utworzenia ponad 530 miejsc pracy - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Anna Paszkowska, kierownik departamentu prawnego w WSSE Invest-Park.

REKLAMA

Czy pomimo coraz gorszych prognoz, zainteresowanie naszym krajem ze strony zagranicznych inwestorów utrzyma się?

Polska w dalszym ciągu jest atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Na tle wielu państw dotkniętych recesją sytuacja ekonomiczna naszego kraju jest stabilna, a wskaźniki gospodarcze, choć poniżej naszych oczekiwań, pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Dlatego też, pomimo odczuwalnego spowolnienia światowej gospodarki, liczymy, że uda się podtrzymać trend wzrostowy i ściągać do WSSE Invest-Park kolejnych inwestorów.

W tym roku zainteresowanie inwestycjami w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park wyraziło już siedemnaście przedsiębiorstw, co przełożyło się bezpośrednio na deklaracje zainwestowania ponad 487 milionów złotych i utworzenia ponad 530 miejsc pracy.

Jak duże znaczenie dla inwestorów będzie mieć wydłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych?

Należy pamiętać, że Specjalne Strefy Ekonomiczne mają do wypełnienia misję, określoną rozporządzeniem. W przypadku WSSE jest nią wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego regionów południowo-zachodniej Polski, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Realizacja tej misji polega na podejmowaniu inicjatyw mających na celu wzrost innowacyjności gospodarki województw na obszarach objętych Strefą.

Należy pamiętać, że ostatnio coraz więcej lokalnych, polskich firm jest zainteresowanych przeniesieniem dotychczasowej działalności bądź jej poszerzeniem na terenie Strefy. WSSE stale podejmuje działania mające na celu pobudzenie lokalnych przedsiębiorców do realizacji tych planów - co ma niewątpliwie znaczny wpływ na polską gospodarkę.

Trzeba pamiętać, że na wielu potencjalnych inwestorów data końcowa funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych działa odstraszająco. Przedsiębiorcy słusznie obawiają się, że w tak krótkim terminie nie zdołają wykorzystać pełnej puli oferowanych zwolnień podatkowych. Przedłużenie istnienia Stref niewątpliwie uspokoi część inwestorów, co winno zaowocować nowymi zezwoleniami na prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym nowymi inwestycjami i co szczególnie ważne, miejscami pracy. Ponadto, zwolnienia podatkowe związane z działalnością w ramach Stref, to bardzo liczący się obecnie instrument wspierania inwestycji zagranicznych, które obecnie w WSSE stanowią 70 proc. wszystkich inwestycji.

Jak duże jest zainteresowanie deweloperów logistycznych terenami w strefie?

Obserwujemy duże zainteresowanie zakupem i wynajmem powierzchni magazynowo-produkcyjnych. Jeśli chodzi o zainteresowanie deweloperów logistycznych terenami w strefie powołaliśmy spółkę celową (INVEST-PARK DEVELOPMENT Sp. z o.o.) do realizacji tego typu przedsięwzięć.

W granicach wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej prowadzone są inwestycje związane między innymi z sektorami motoryzacyjnym, AGD, obróbki metali i innych (chemia, plastik, żywność). Większość inwestycji jest związana z budową powierzchni magazynowo-produkcyjnych.

Dziękuję za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • kukisa 2012-11-15 11:55:36
    W 2013 dojdzie do wielu inwestycji. Nawet w ostatnich tygodniu roku hale Jartomu powinny być systematycznie przejmowane - przy tej wycenie inwestorzy na pewno się skuszą, chyba, że zabraknie im kapitału...


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA