PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosnąca aktywność dużych najemców zaowocuje wzrostem podaży powierzchni biurowej - wywiad

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 mar 2013 14:32

Rosnąca aktywność dużych najemców zaowocuje wzrostem podaży powierzchni biurowej - wywiad

Deweloperzy nowej powierzchni biurowej z optymizmem patrzą na najbliższe miesiące, pomimo braku zmian w kwestii finansowania nowych projektów. - Jest kilku dużych potencjalnych najemców na rynku, którzy przyczynią się do rozpoczęcia nowych, bardzo ciekawych projektów. I nie chodzi tu tylko o Warszawę. Wrocław, Kraków i Gdańsk to również rynki z dużym potencjałem - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Paweł Skałba, partner w Colliers International.

REKLAMA

Jakie nastroje panują wśród deweloperów biurowców w I kwartale 2013 roku? Czy w perspektywie najbliższych miesięcy możemy spodziewać się ogłoszenia nowych projektów biurowych?

Nastroje deweloperów są pozytywne, pomimo że kwestia finansowania projektów nie zmieniła się. Każdy bank wymaga pre-lease na poziomie 30-40 proc. Jest jednak kilku dużych potencjalnych najemców na rynku, którzy przyczynią się do rozpoczęcia nowych, bardzo ciekawych projektów. I nie chodzi tu tylko o Warszawę. Wrocław, Kraków i Gdańsk to również rynki z dużym potencjałem.

Jakie duże projekty biurowe w Polsce zostaną ukończone w 2013 roku?

W 2013 r. całkowite zasoby powierzchni biurowej w Polsce wzrosną o około 630 000 mkw. Warszawski rynek biurowy odnotuje wzrost rzędu 320 000 mkw. Nowe inwestycje zostaną ukończone głównie w strefach poza Centrum: Mokotów - Ambassador Office Building 14 900 mkw., T-Mobile Office Park 36 000 mkw., Konstruktorska Business Center 41 800 mkw.; Ochota - Oxygen Park - 17 700 mkw., Miasteczko Orange - siedziba TPSA - 45 000 mkw.; Wola - Wola Center 27 500 mkw.

Wśród rynków regionalnych największy przyrost podaży w 2013 r. będziemy obserwować we Wrocławiu (Sky Tower Offices 28 500 mkw., West Forum 1B - 1. etap 6250 mkw.) , Trójmieście (Alchemia 21 000 mkw., Euro Office Park 9 200 mkw.) i Szczecinie (Lastadia 11 500 mkw., Piastów Office Center A, B, C w sumie 18 500 mkw.).

Jak wygląda w tym momencie udział "zielonych projektów" w stosunku do wszystkich inwestycji biurowych? Czy możemy spodziewać się zmian w tym zakresie?

Od co najmniej dwóch lat kwestie budownictwa zrównoważonego oraz certyfikacji zielonych biurowców zyskują w Polsce rozgłos. Amerykański system certyfikacji budynków LEED oraz brytyjski BREEAM stanowią najważniejsze systemy certyfikacji zielonego budownictwa w naszym kraju. W rzeczywistości istnieje wiele systemów oceny zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Na koniec 2012 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce wzrosły do 5,8 mln mkw. Szacujemy, że ok. 5 proc. powierzchni biurowej to „zielone" budynki. Przewiduje się, że ponad 60 proc. projektów obecnie realizowanych będzie miało certyfikaty „zielonych" budynków LEED lub BREEM.

Dziękuję za rozmowę

Cezary Szczepański

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA