PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Skupimy się na inwestowaniu w hotele już funkcjonujące - wywiad z Riadem Bekkarem, prezesem EFH

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 cze 2011 11:17

Skupimy się na inwestowaniu w hotele już funkcjonujące - wywiad z Riadem Bekkarem, prezesem EFH

Na razie nie zamierzam rozpoczynać realizacji nowych, polegających na budowaniu od a do z, łącznie z kupnem terenu. Zamierzamy inwestować w obiekty, które już funkcjonują. Rozmawiamy z grupą bardzo mocnych inwestorów zagranicznych. Możemy stać się ich narzędziem inwestycyjnym w Polsce. Mowa tu o kwotach rzędu setek milionów euro, które mogą zostać przeznaczone na zakup nieruchomości hotelowych - zapowiada Riad Bekkar, prezes Europejskiego Funduszu Hipotecznego

REKLAMA

Szef Starwooda zapytany o nowe inwestycje w Polsce śmiało wymienia hotel Sheraton w Mikołajkach, którego są państwo inwestorem. EFH miało jednak pewne problemy z realizacją tego obiektu. Na jakim etapie jest to przedsięwzięcie?

Inwestycja w Mikołajkach jest na zaawansowanym etapie. Zweryfikowaliśmy budżet projektu i zmniejszyliśmy go o niemal 100 mln zł. Rozpisaliśmy przetarg na projekt wykonawczy. Do tej pory mieliśmy projekt budowalny, dzięki któremu uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i rozpoczęliśmy prace ziemne.
Odnawiamy także finansowanie dla projektu. Sytuacja na rynku finansowym zmieniła się na lepsze. Teraz to my wybieramy z kim będziemy współpracować.  To dobry moment na start tej inwestycji. I my, i Starwood mamy wrażenie, że najgorsze czasy na rynku - jeśli chodzi o realizację tego typu inwestycji - już minęły.

W jaki sposób udało się obniżyć koszty budowy hotelu?

Po pierwsze, zmienił się rynek. Firmy budowalne nie mają już tylu zamówień, co w okresie boomu na rynku nieruchomości. Dzięki temu jesteśmy w stanie wynegocjować lepsze warunki finansowe na wykonanie robót.
Po drugie, zrewidowaliśmy projekt pod kątem zastosowanych rozwiązań, które wpływały na podwyższenie kosztów inwestycji. Dziś trzeba liczyć każdą złotówkę, dlatego zrezygnowaliśmy m.in. z montażu niewymiarowych drzwi. Koszt drzwi spadł o 2 tys.zł za sztukę. Biorąc pod uwagę, że planujemy w hotelu 283 pokoje, to znacząca różnica.
Nie będziemy także zamawiać brodzików o niestandardowych wymiarach, czy budować bardzo wysokich pomieszczeń - tego typu zmiany mają wpływ także na stronę operacyjną, bo spadną chociażby koszty ogrzewania.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA