PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sposób na sukces w biznesie - wywiad z Markiem Falentą

  • wnp.pl
  • 08 maj 2014 11:15

Sposób na sukces w biznesie - wywiad z Markiem Falentą

Dobry pomysł i zespół znających się na rzeczy ludzi - to w największym skrócie przepis Marka Falenty na sukces w biznesie. - Wiem z własnego przykładu, że wszystkiego można się nauczyć. Najważniejszy jest pomysł oraz odpowiedni ludzie. Trzeba się umiejętnie wpasować w rynkową niszę, w której tkwi potencjał - tłumaczy Marek Falenta, właściciel funduszu Falenta Investments. Od niedawna też inwestor w spółce deweloperskiej Real2B, która ma w planach budowę hoteli, centrów handlowych, biurowców i magazynów.

REKLAMA

Marek Falenta - inwestor giełdowy, przedsiębiorca , którego nazwisko znaleźć można w rankingach najbogatszych Polaków (majątek wyceniany dziś na ok. 450 mln zł) - zawodową karierę rozpoczął w roku 1997, w spółkach KGHM - jako specjalista do spraw majątku trwałego. Szybko jednak poszedł na swoje.

- Zacząłem w 2000 r. praktycznie bez pieniędzy. W kieszeni miałem zaledwie 2 tys. zł. Razem z dwoma wspólnikami, zresztą do dziś moimi przyjaciółmi, zbudowałem firmę Electus o kapitale 160 milionów złotych - opowiada o pierwszych biznesowych doświadczeniach.

Pomysł wypalił. Okazało się, że to istna żyła złota: podstawowym obszarem aktywności Electusa stało się finansowanie inwestycji oraz restrukturyzacja zobowiązań zakładów publicznej opieki zdrowotnej, jednostek samorządu, a także zarządzanie należnościami spółek dostarczających media.

W 2006 r. Falenta sprzedał udziały w Electusie za 450 mln zł. Później jeszcze przez cztery lata pozostawał prezesem tej firmy i jednocześnie właścicielem akcji spółki-matki Electusa, czyli DM IDM.

W roku 2010 założył własny fundusz inwestycyjny. Postawił na firmy innowacyjne.

Dziś Falenta Investments jest większościowym udziałowcem m.in. telekomunikacyjnej spółki Hawe, górniczej ZWG, internetowej LeadBullet i deweloperskiej Real2B.

- Wiem z własnego przykładu, że wszystkiego można się nauczyć. Najważniejszy jest pomysł oraz odpowiedni ludzie. Trzeba się umiejętnie wpasować w rynkową niszę, w której tkwi potencjał - tłumaczy.

Ten absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy (pochodzi z Lubina, ale od dwóch lat mieszka w Warszawie) ma kontrolne pakiety udziałów w 28 firmach. Szczególnie, choć nie bez wyjątków, upodobał sobie takie, które zatrudniają ponad 2 tys. osób i działają w branży nowych technologii, w przemyśle i nieruchomościach.

Z ZWG, jednym z najnowocześniejszych w Europie producentów wyrobów gumowych i gumowo-metalowych, wiąże plany konsolidacji polskiego rynku usług okołogórniczych. Spółka z dolnośląskich Iwin już obsługuje KGHM, Bogdankę, Jastrzębską Spółkę Węglową, Katowicki Holding Węglowy i Kompanię Węglową.

  • cyc 2014-10-14 17:02:15
    a kelnerzy to ....
  • Anonim 2014-09-09 16:07:39
    Przecież Falenta to TW. Wiadomo skąd miał pieniądze na "finansowanie inwestycji oraz restrukturyzacja zobowiązań zakładów publicznej opieki zdrowotnej, jednostek samorządu, a także zarządzanie należnościami spółek dostarczających media."
    Wyszło szydło z worka po aferze podsłuchowej.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA