PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sposób na sukces w biznesie - wywiad z Markiem Falentą

  • wnp.pl
  • 08 maj 2014 11:15

Sposób na sukces w biznesie - wywiad z Markiem Falentą

Dobry pomysł i zespół znających się na rzeczy ludzi - to w największym skrócie przepis Marka Falenty na sukces w biznesie. - Wiem z własnego przykładu, że wszystkiego można się nauczyć. Najważniejszy jest pomysł oraz odpowiedni ludzie. Trzeba się umiejętnie wpasować w rynkową niszę, w której tkwi potencjał - tłumaczy Marek Falenta, właściciel funduszu Falenta Investments. Od niedawna też inwestor w spółce deweloperskiej Real2B, która ma w planach budowę hoteli, centrów handlowych, biurowców i magazynów.

REKLAMA

Marek Falenta - inwestor giełdowy, przedsiębiorca , którego nazwisko znaleźć można w rankingach najbogatszych Polaków (majątek wyceniany dziś na ok. 450 mln zł) - zawodową karierę rozpoczął w roku 1997, w spółkach KGHM - jako specjalista do spraw majątku trwałego. Szybko jednak poszedł na swoje.

- Zacząłem w 2000 r. praktycznie bez pieniędzy. W kieszeni miałem zaledwie 2 tys. zł. Razem z dwoma wspólnikami, zresztą do dziś moimi przyjaciółmi, zbudowałem firmę Electus o kapitale 160 milionów złotych - opowiada o pierwszych biznesowych doświadczeniach.

Pomysł wypalił. Okazało się, że to istna żyła złota: podstawowym obszarem aktywności Electusa stało się finansowanie inwestycji oraz restrukturyzacja zobowiązań zakładów publicznej opieki zdrowotnej, jednostek samorządu, a także zarządzanie należnościami spółek dostarczających media.

W 2006 r. Falenta sprzedał udziały w Electusie za 450 mln zł. Później jeszcze przez cztery lata pozostawał prezesem tej firmy i jednocześnie właścicielem akcji spółki-matki Electusa, czyli DM IDM.

W roku 2010 założył własny fundusz inwestycyjny. Postawił na firmy innowacyjne.

Dziś Falenta Investments jest większościowym udziałowcem m.in. telekomunikacyjnej spółki Hawe, górniczej ZWG, internetowej LeadBullet i deweloperskiej Real2B.

- Wiem z własnego przykładu, że wszystkiego można się nauczyć. Najważniejszy jest pomysł oraz odpowiedni ludzie. Trzeba się umiejętnie wpasować w rynkową niszę, w której tkwi potencjał - tłumaczy.

Ten absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy (pochodzi z Lubina, ale od dwóch lat mieszka w Warszawie) ma kontrolne pakiety udziałów w 28 firmach. Szczególnie, choć nie bez wyjątków, upodobał sobie takie, które zatrudniają ponad 2 tys. osób i działają w branży nowych technologii, w przemyśle i nieruchomościach.

Z ZWG, jednym z najnowocześniejszych w Europie producentów wyrobów gumowych i gumowo-metalowych, wiąże plany konsolidacji polskiego rynku usług okołogórniczych. Spółka z dolnośląskich Iwin już obsługuje KGHM, Bogdankę, Jastrzębską Spółkę Węglową, Katowicki Holding Węglowy i Kompanię Węglową.

  • cyc 2014-10-14 17:02:15
    a kelnerzy to ....
  • Anonim 2014-09-09 16:07:39
    Przecież Falenta to TW. Wiadomo skąd miał pieniądze na "finansowanie inwestycji oraz restrukturyzacja zobowiązań zakładów publicznej opieki zdrowotnej, jednostek samorządu, a także zarządzanie należnościami spółek dostarczających media."
    Wyszło szydło z worka po aferze podsłuchowej.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA