PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Start-upy coraz większym graczem na rynku nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Adam Florczyk, koordynator transakcji w biurze regionalnym Colliers International w Krakowie
  • 15 lis 2017 12:59

Start-upy coraz większym graczem na rynku nieruchomości komercyjnych Adam Florczyk, koordynator transakcji w biurze regionalnym Colliers International w Krakowie

Liczba Start-upów w Polsce rośnie a wraz z tym ich pozycja na rynku nieruchomości komercyjnych. - Gros młodych przedsiębiorców rezygnuje z garażu czy mieszkania jako miejsca pracy i na siedzibę swojej firmy wybiera centra coworkingowe i nowoczesne biurowce - komentuje Adam Florczyk, koordynator transakcji w biurze regionalnym Colliers International w Krakowie.

REKLAMA

Start-upy stają się znaczącą i coraz liczniejszą grupą najemców na rynku nieruchomości komercyjnych, która podobnie jak wiele firm szukających odpowiedniego biura, w procesie najmu korzysta ze wsparcia profesjonalnej firmy doradczej. W ten sposób są w stanie uzyskać atrakcyjne stawki czynszowe, ale nie tylko…

 Bardzo dobra znajomość danego rynku, przegląd transakcji pozwala doradcy wynegocjować  dla klienta  atrakcyjne  warunki finansowe. Często klienci, podchodząc samodzielnie do procesu negocjacji, tracą zbyt wiele zachęt finansowych, które są standardem na danym rynku biurowym. Doświadczenie, jakie posiada doradca pozwala już na etapie wyboru krótkiej listy budynków zasugerować możliwości negocjacyjne z poszczególnymi deweloperami i finalnie osiągnąć cele klienta.

 Elastyczne zapisy umowy  

 Start-upy bardzo często potrzebują dużej elastyczności w wyborze i modyfikacji wielkości zajmowanej powierzchni biurowej. Wynika to z faktu, że ciężko oszacować, jak szybko ich biznes będzie się rozwijał. Istotnym elementem umowy najmu, są w tym wypadku stosowne zapisy pozwalające na rozwój firmy w wybranej lokalizacji, czy też  takie, które dają możliwość ograniczenia kosztów, związanych z powierzchnią biurową w przypadku, gdy okaże się, że powierzchnia biura jest zbyt duża.

 Znajomość projektów

 Ważnym atutem doradcy jest także jego wiedza nie tylko o projektach ukończonych, czy w budowie  ale również tych planowanych. Daje to klientowi dostęp do dużej bazy danych, które mogą zaważyć na jego decyzji i pozwalają być krok przed innymi najemcami. Przykładowo wiedza o unikatowych obiektach, np. o loftowym charakterze, jeszcze przed rozpoczęciem budowy pozwala na zabezpieczenie wymaganej przez klienta powierzchni, zanim zrobi to inna firma. Z naszych obserwacji wynika bowiem, że unikatowe powierzchnie są najbardziej pożądane przez start-upy, a mała podaż takich projektów na rynku sprzyja dużej konkurencji wśród najemców.

 „Doing start-up is all about making mistakes” – powiedział Biz Stone, założyciel Twittera. Każda firma na początku swojego rozwoju popełnia wiele błędów, na podstawie których zdobywa doświadczenie biznesowe. Wsparcie profesjonalnego doradcy daje gwarancję uniknięcia kosztownych pomyłek w przypadku najmu powierzchni biurowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA