PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stawiamy na zaufanych i doświadczonych graczy - wywiad ze Svenem-Torstenem Kain, BRE Bank Hipoteczny

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 cze 2011 08:49

Stawiamy na zaufanych i doświadczonych graczy - wywiad ze Svenem-Torstenem Kain, BRE Bank Hipoteczny

- W tym roku udzielimy kredytów w wysokości ok. miliarda złotych. To trochę powyżej zakładanego planu, ale na podstawie obserwacji tego co się dzieje, mam prawo zakładać, że go przekroczymy - mówi Sven-Torsten Kain, członek zarządu, BRE Bank Hipoteczny.

REKLAMA

W minionym roku BRE Bank Hipoteczny był jednym z nielicznych banków w Polsce, który prowadził akcję kredytową. Skąd taka decyzja?

W 2010 roku rynek refinansowania odblokowywał się. Dysponowaliśmy wolnymi środkami, ponieważ udało się nam znaleźć nabywców na emitowane przez nas papiery wartościowe.
Z drugiej strony zaostrzyliśmy politykę kredytową, ale mimo tego znaleźli się klienci, którzy byli w stanie spełnić nasze oczekiwania.
Mając pieniądze i klientów akceptujących nową politykę kredytową nie pozostawało nam nic innego, jak tylko działać.
Pamiętajmy, że kryzys zweryfikował wiele parametrów inwestycyjnych, chociażby cenę budowy mkw. powierzchni. Stały się one bardziej przystępne.
Nasz bank jest wyspecjalizowaną instytucją, która od 12 lat finansuje inwestycje w różnych segmentach rynku nieruchomości . Należą do nich deweloperskie projekty mieszkaniowe, biura, magazyny, hotele i obiekty handlowe a od 2004 roku także projekty samorządów terytorialnych. Na kryzys zareagowaliśmy, ale nie mogliśmy pozwolić sobie na wycofanie się z rynku, bo bank zarabia na obrocie pieniędzmi. Dokładniej jednak sprawdzaliśmy realność zakładanych przez dewelopera planów.

Jak kryzys zmienił warunki finansowania ?

Po pierwsze - i najważniejsze - zmienił się udział środków własnych dewelopera. Przed kryzysem wystarczyło mieć maksymalnie 20 proc. wkładu. Teraz trzeba mieć minimum 30 proc. Zmianie uległ również okres kredytowania, który w zależności od lokalizacji nieruchomości wahał się przed 2008 rokiem w granicach 20-25 lat. Teraz jest to 15 -20 lat.
Te zmiany ze sobą współgrają. Jeśli deweloper ma 30, a nie 20 proc. wkładu własnego, bez problemu można skrócić okres kredytowania i nie będzie to znacząco odczuwalne. Klientowi mimo wszystko pozostanie nadwyżka z czynszów, co jest przecież najważniejsze.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA