PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tomasz Ożdziński, TPA Horwath: Przed branżą trudny rok

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 gru 2012 11:59

Tomasz Ożdziński, TPA Horwath: Przed branżą trudny rok

Wiele z transakcji, które wydarzyły się w Polsce w 2012 roku, nie powtórzy się w najbliższym okresie. Nie co dzień nabywcę znajduje centrum handlowe o wartości rzędu 400 mln euro jak Manufaktura, czy hotel o wartości ponad 100 mln euro jak InterContinental - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Tomasz Ożdziński, partner w Zespole Podatkowym oraz Real Estate, TPA Horwath.

REKLAMA

2012 rok był bardzo aktywny na rynku transakcji w nieruchomości komercyjne. Skąd wzięło się duże zainteresowanie inwestorów naszym krajem?

Ogólna, niekorzystna sytuacja na światowych rynkach finansowych spowodowała zwiększone zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Polska, dzięki relatywnie dobrej sytuacji gospodarczej na tle regionu, zdołała znaleźć się pośród takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja, jeśli chodzi o lokalizację inwestycji nieruchomościowych.

Wielu uczestników rynku nieruchomości, którzy zainwestowali swoje środki w Polsce w latach prosperity, zmuszonych było zbyć posiadane aktywa z racji na upływ okresu inwestycji, podczas gdy spora liczba funduszy nieruchomościowych nadal ma wiele depozytów przeznaczonych na inwestycje.

Zróżnicowanie w ramach poszczególnych segmentów nieruchomości wynika po części z dostępności dobrych produktów inwestycyjnych, a także z chęci dywersyfikowania portfela inwestycyjnego. W dzisiejszych czasach inwestorzy chętniej wydają pieniądze na nieruchomości z różnych segmentów niż zainwestują środki w aktywa jednej klasy, ale poza Warszawą oraz ewentualnie jeszcze kilkoma największymi oraz bardziej płynnymi rynkami. Myślę, że podobny trend będziemy nadal obserwować w 2013 roku. Nie spodziewałbym się raczej wielu transakcji poza rynkiem warszawskim, a także dużej liczby transakcji oportunistycznych, co wynika również z dotychczasowego podejścia większości banków.

Jakie transakcje minionego roku uważa Pan za najbardziej spektakularne?

Wiele z transakcji, które wydarzyły się w Polsce w 2012 roku, nie powtórzy się w najbliższym okresie. Nie co dzień nabywcę znajduje centrum handlowe o wartości rzędu 400 mln euro jak Manufaktura, czy hotel o wartości ponad 100 mln euro jak Intercontinental. Sprzedaż budynku Warsaw Financial Center to z kolei transakcja, która jest potwierdzeniem, że także budynek, który ma już kilkanaście lat, może być dobrym produktem inwestycyjnym.

Do zamknięcia jakich transakcji może dojść w przyszłym roku?

W mojej ocenie transakcje tej skali są na prawdę rzadkie. Z jednej strony wynika to z faktu, iż zwykle nieruchomości zmieniają właściciela nie częściej niż co 3-5 lat, bo tyle potrzeba, aby mówić o ustabilizowaniu się nowej nieruchomości, a w przypadku nieruchomości ustabilizowanych taki też jest zwykle bazowy horyzont inwestycyjny.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA