PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W polskim rynku drzemie potencjał - wywiad z Niallem O'Higginsem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lip 2011 15:18

W polskim rynku drzemie potencjał - wywiad z Niallem O'Higginsem

Myślimy o kolejnych inwestycjach w Polsce, ale do konkretów przejdziemy po wybudowaniu centrum handlowego w Rumunii. W rynku polskim drzemie wciąż bardzo duży potencjał i dogodnych miejsc pod inwestycje jest jeszcze bardzo wiele. Gdy przyjdzie odpowiedni moment, będzie z czego wybierać - zapowiada Niall O'Higgins, dyrektor zarządzający Caelum Development w Polsce.

REKLAMA

Przez ostatnie lata spółka Caelum Development prowadziła kilka projektów deweloperskich równocześnie. Teraz to się zmieniło. W jakim stopniu sytuacja w Irlandii wpłynęła na plany inwestycyjne Caelum w Polsce?

Caelum Development nie prowadzi żadnych inwestycji w Irlandii i działa wyłącznie na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Sytuacja w tym kraju nie wpływa zatem na kondycję naszej spółki.

Co więcej, bank BZ WBK, z którym jesteśmy związani jeśli chodzi o finansowanie naszych przedsięwzięć, zmienił właściciela. Instytucja, która należała wcześniej do Allied Irish Banks, została przejęta przez bank Santander, który nie ma żadnych powiązań z irlandzkim kapitałem.

Jednak część nabytych wcześniej terenów inwestycyjnych oferują Państwo do sprzedaży. Dlaczego zdecydowali się Państwo ich pozbyć?

Kilka lat temu zbudowaliśmy ogromny bank ziemi o łącznej powierzchni ok. 2,5 tys. ha. Obecnie prowadzimy sprzedaż tych gruntów. Do tej chwili pozbyliśmy się 2 tys. ha. Najwięcej transakcji przeprowadziliśmy w ubiegłym roku.

Oferujemy ziemię w całej Polsce - od woj. podkarpackiego po dolnośląskie.

Decyzja o sprzedaży banku ziemi wyniknęła z tego, że postanowiliśmy skupić się na branży, którą znamy najlepiej - handlowej. Tymczasem niektóre z projektów, które sprzedaliśmy, były przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Przykładem jest inwestycja kompleksu apartamentów w Konstancinie, którą obecnie oferujemy do sprzedaży.

W planach jest także sprzedaż projektów handlowych...

Szukamy inwestora do planowanej jastrzębskiej galerii Lumina. Jednak jeśli do czasu, kiedy zrealizujemy centrum handlowe w Gorzowie, nie znajdziemy na nią nabywcy, wrócimy do tego przedsięwzięcia.

Fundusze zrobiły się aktywne i zapewne coraz częściej pukają do drzwi deweloperów posiadających ciekawe projekty. Czy rozważają Państwo sprzedaż którejś z istniejących galerii handlowych?

To prawda, fundusze pukają do naszych drzwi już od 2007 roku. Wówczas ich przedstawiciele byli przekonani, że w trakcie kryzysu uda się im kupić nieruchomości przy yieldzie na poziomie 11-12 proc. Na szczęście polski rynek okazał się mocny i taka sytuacja nie miała miejsca. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Caelum działa w średniej wielkości i mniejszych miastach, a tam aktywność inwestycyjna jest z reguły niższa. Jednak wszystko zależy od ceny.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA