PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W walce miasta o inwestora najważniejsze jest ograniczenie biurokracji - wywiad z prezesem Euro-Centrum SA

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 lis 2012 15:04

W walce miasta o inwestora najważniejsze jest ograniczenie biurokracji - wywiad z prezesem Euro-Centrum SA

W walce o inwestora najważniejsze jest właściwe przygotowanie administracyjne i stosowanie zachęt, m.in. ulg podatkowych, udostępnianie uzbrojonych gruntów inwestycyjnych czy podejmowanie innych mechanizmów powodujących ograniczenie biurokracji i możliwość jak najszybszego rozpoczęcia działalności - tłumaczy w Mirosław Bobrzyński, prezes spółki Euro-Centrum SA, która za 37 mln zł buduje w Katowicach pierwszy w Polsce pasywny biurowiec.

REKLAMA

Jak postrzegają Państwo rynek Górnego Śląska, jeśli chodzi o inwestycje komercyjne?

Górny Śląsk jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów inwestycyjnych w Polsce. Potwierdza to kapitał gospodarczy regionu, wykwalifikowana kadra pracownicza z mocnym zapleczem inżynierskim, duża koncentracja ośrodków naukowych, bliskość miast czy dobra komunikacja między nimi i resztą kraju.

To dobre miejsce zarówno dla lokowania działalności biznesowej jak i chłonny rynek zbytu. Potencjał inwestycyjny Śląska jest porównywalny do wiodących ośrodków jak Warszawa czy Poznań, ale jego popularność do tej pory była mniejsza. Koszty inwestycji, wyrażane chociażby przez ceny nieruchomości, w zestawieniu z liderami, są dużo niższe.

Na szczęście, potencjał regionu dostrzegają firmy inwestujące w nowoczesne usługi. Coraz więcej firm poszukuje tu hal produkcyjnych albo powierzchni magazynowych. W skali kraju Śląsk stanowi zagłębie motoryzacyjne i technologiczne. Już teraz może pochwalić się przykładami daleko zaawansowanych inwestycji związanych m.in. z branżą energetyczną czy IT.

Jakie rozwiązania mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania regionem przez inwestorów?

Dla wielu osób Katowice i miasta ościenne wciąż kojarzą się z przemysłem ciężkim i krajobrazem kopalń. Jednak tradycyjne górnictwo w coraz mniejszym stopniu stanowi o gospodarce Śląska. Tereny pogórnicze i hałdy kopalniane są rewitalizowane i na nowo zagospodarowywane. Tworzone są na nich ośrodki biznesowe, centra logistyczne czy parki technologiczne.

Warto jednak podjąć kampanię informacyjno-promocyjną przedstawiającą obecny potencjał regionu, zorientowanego na innowacje czy zaawansowane technologie. Najważniejsze jest zaś właściwe przygotowanie administracyjne i stosowanie zachęt dla inwestorów, m.in. ulg podatkowych, tworzenie stref ekonomicznych, udostępnianie uzbrojonych gruntów inwestycyjnych czy podejmowanie innych mechanizmów powodujących ograniczenie biurokracji i możliwość jak najszybszego rozpoczęcia działalności.

Naszym zdaniem, największe szanse na ściągnięcie zagranicznych inwestorów dają branże innowacyjne, w których wykorzystanie kapitału ludzkiego, a w zasadzie jego potencjału intelektualnego, jest na najwyższym poziomie. Stąd pożądanym kierunkiem rozwoju jest inwestowanie w sektor R+D wzmacniający dyfuzję innowacji oraz sprzyjający efektywnemu transferowi technologii. Takie procesy biznesowe powinny wyznaczać trendy dla rozwoju lokalnej gospodarki.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA