PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wejście na rynek Catalyst z unijnym dofinansowaniem

  • Autor: Piotr Dziura, członek zarządu Gerda Broker
  • 14 gru 2015 15:40

Wejście na rynek Catalyst z unijnym dofinansowaniem Fot. Fotolia

Firmy planujące emisję obligacji będą mogły skorzystać z unijnych pieniędzy na jej przygotowanie. Od stycznia do marca przyszłego roku można składać wnioski o dofinansowanie, którego wysokość może sięgać nawet 80 tys. zł.

REKLAMA

W pierwszych dniach grudnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła zasady przeprowadzenia konkursu na dofinansowanie prac doradczych związanych z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do pozyskania przez firmy kapitału z rynku finansowego. Pieniądze pochodzące z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 będzie można przeznaczyć na opracowanie raportu due dilligence, raportu z audytu sprawozdań finansowych, dokumentu informacyjnego lub noty informacyjnej, memorandum informacyjnego, prospektu informacyjnego, warunków emisji, a także sfinansować wydatki związane z nadaniem ratingu emisji i emitenta.

Z programu mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy oraz małe i średnie firmy, a dofinansowanie może dotyczyć tylko emisji obligacji, które zostaną wprowadzone do obrotu na Catalyst. Wykonawcami usług podlegających dofinansowaniu mogą być autoryzowani doradcy, wpisani na listę doradców przez Giełdę Papierów Wartościowych, domy maklerskie, inne podmioty, świadczące usługi niezbędne w celu pozyskania finansowania zewnętrznego, takie jak na przykład biegli rewidenci, czy kancelarie prawne oraz agencje ratingowe, znajdujące się liście Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 12 stycznia do 31 marca 2016 r. Warto jednak zwrócić uwagę, że okres realizacji projektu, obejmujący czas na przygotowanie dokumentacji oraz na samo pozyskanie kapitału, nie może przekraczać 36 miesięcy, a więc jest dość długi, co umożliwia skorzystanie z programu nie tylko firmom, które planują emisję obligacji w najbliższym czasie, ale także zamierzającym pozyskać tą drogą kapitał w dalszej perspektywie.

W przypadku projektu realizowanego przez spółkę której inne papiery wartościowe nie są notowane na giełdzie, maksymalna kwota dofinansowania wynosi 80 tys. zł, zaś podmiot którego akcje lub obligacje są już notowane na rynku, może uzyskać do 60 tys. zł. Maksymalny poziom dofinansowania nie może jednocześnie przekraczać 50 proc. ogółu kosztów kwalifikowalnych dla całego przedsięwzięcia, ale w każdym konkretnym przypadku wystąpi też zależność od wyboru rynku, na który mają być wprowadzone emitowane papiery oraz od skuteczności pozyskania środków. W formie zaliczki, przed emisją obligacji i ich wprowadzeniem do obrotu na Catalyst, może być wypłacone nie więcej niż 30 proc. całkowitej kwoty dofinansowania.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA