PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wrocław na celowniku spółki GTC - wywiad z Jackiem Wachowiczem

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 lis 2012 21:49

Wrocław na celowniku spółki GTC - wywiad z Jackiem Wachowiczem

GTC była jedną z pierwszych firm deweloperskich, która doceniła potencjał obu regionów - Dolnego i Górnego Śląska. - Gdy rozpoczynaliśmy realizację obiektów biurowych w Katowicach i Wrocławiu, były to rynki dużo mniej dojrzałe niż obecnie. Udało się nam jednak przewidzieć drzemiący w nich potencjał - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Jacek Wachowicz, dyrektor ds. wynajmu i sprzedaży, członek zarządu, GTC.

REKLAMA

Jak postrzegają Państwo rynek Górnego i Dolnego Śląska, jeśli chodzi o inwestycje biurowe w kontekście całego kraju?

Dolny Śląsk, postrzegany przede wszystkim przez pryzmat Wrocławia, to obecnie trzeci pod względem wielkości rynek biurowy w Polsce. Wrocław wyróżnia najniższy w kraju odsetek powierzchni niewynajętej - nieco ponad 5,5 proc. - oraz największy, jeśli weźmiemy pod uwagę miasta regionalne, łączny metraż projektów w budowie - blisko 130 tys. mkw.

Biorąc pod uwagę konsekwentną politykę samorządową, nastawioną na spełnianie potrzeb inwestorów, wzrost znaczenia i wielkości tego rynku wydaje się niezagrożony.

Z kolei potencjał Górnego Śląska - z naciskiem na aglomerację katowicką - wynika m.in. z lokalizacji dużej części dostępnych biur w starszych obiektach. W połączeniu ze zintensyfikowaniem przez władze Katowic działań przyciągających międzynarodowe firmy, możliwości rozwoju rynku nowoczesnych powierzchni biurowych w tym mieście są znaczące. Warto zauważyć, że w drugiej połowie 2012 roku, w miastach regionalnych, poza Krakowem, najwyższą aktywność najemców odnotowano właśnie w Katowicach i Wrocławiu.

Co skłoniło Państwa do wyboru takich lokalizacji pod inwestycje?

GTC była jedną z pierwszych firm deweloperskich, która doceniła potencjał obu regionów. Gdy rozpoczynaliśmy realizację obiektów biurowych w Katowicach i Wrocławiu, były to rynki dużo mniej dojrzałe niż obecnie. Udało się nam jednak przewidzieć drzemiący w nich potencjał.

Poza sprzyjającą rozwojowi biznesu polityką samorządów, na ich korzyść działa dostępność wykształconych kadr, korzystna lokalizacja w pobliżu granic z Czechami i Niemcami, jak również dobra infrastruktura komunikacyjna. To czynniki przyciągające uwagę międzynarodowych firm działających w sektorze BPO oraz badań i rozwoju - tego typu podmioty chętnie lokują biura w polskich miastach regionalnych.

Jakie rozwiązania mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tymi regionami przez inwestorów, szczególnie nieruchomości biurowych?

W obliczu europejskiego kryzysu, dla międzynarodowych firm kluczowa jest możliwość obniżenia kosztów operacyjnych. Ulgi podatkowe czy uproszczenie zasad rejestracji działalności gospodarczej to najpopularniejsze zachęty.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA