PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

AMW przekazało działkę gminie Hel

  • Autor: PAP
  • 22 sie 2013 08:16

AMW przekazało działkę gminie Hel

Agencja Mienia Wojskowego przekazała w środę władzom Helu (Pomorskie) w formie darowizny na cele turystyczne i muzealne działkę z hitlerowskim stanowiskiem artyleryjskim z okresu II wojny światowej.

REKLAMA

O podpisaniu aktu notarialnego w tej sprawie między prezesem Agencji Mienia Wojskowego Krzysztofem Michalskim a burmistrzem Helu Mirosławem Wądołowskim poinformowało biura prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na działce o powierzchni ponad siedmiu tysięcy metrów kwadratowych znajduje się stanowisko B-1 baterii artyleryjskiej Schleswig-Holstein. Wartość nieruchomości wynosi ok. 1,5 mln zł.

Przekazana nieruchomość będzie wykorzystana przez Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, założone w 2006 r. przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu".

Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża Ryszard Kretkiewicz powiedział PAP, że stanowisko B-1 baterii artyleryjskiej Schleswig-Holstein, to ostatni z sześciu obiektów tej baterii, którym placówka jeszcze nie dysponowała.

"Po remoncie, chcielibyśmy, aby w ciągu 4-5 lat w stanowisku B-1 baterii Schleswig-Holstein powstało muzeum natury ze szczególnym uwzględnieniem półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej" - wyjaśnił Kretkiewicz.

W otrzymanych już wcześniej obiektach tej baterii Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu zorganizowało kilkadziesiąt stałych wystaw o tematyce militarnej, skansen uzbrojenia i łączącą obiekty kolej wąskotorową. W planach jest także utworzenie muzeum etnograficznego.

Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża poinformował, że Schleswig-Holstein to bateria artyleryjska 406 mm z 1940 roku, największa z baterii nadbrzeżnych świata co do kalibru: większy kaliber miały później tylko niemieckie działa kolejowe i japońskie pancerniki.

Helskie stanowiska Schleswig-Holstein są też jednymi z największych stanowisk artyleryjskich na świecie: załogę każdego z trzech stanowisk stanowiło 88 marynarzy.

Sześć obiektów składających się na tę baterię - wieżę kierowania ogniem, dwa schrony amunicyjne i trzy stanowiska artyleryjskie - Niemcy zbudowali w ciągu dziewięciu miesięcy.

Stanowiska identycznych dział wybudowanych w czasie wojny przez hitlerowców w Norwegii nie mają tak rozbudowanej części koszarowej. Z kolei podobne, lecz o cięższej konstrukcji obiekty we Francji, zostały po zdobyciu przez aliantów całkowicie zburzone.

Najcenniejsze helskie umocnienia - przede wszystkim przedwojenne polskie oraz bateria Schleswig-Holstein - zostały wpisane do rejestru zabytków w 1999 roku staraniem Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA