PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jaki jest profil polskiego oszusta korporacyjnego?

  • wnp.pl
  • 09 sty 2014 17:10

Jaki jest profil polskiego oszusta korporacyjnego?

Straty bezpośrednie z tytułu nadużyć gospodarczych w 33 proc. badanych przypadków w Polsce przekroczyły 1 milion dolarów. W 80 proc. nadużycia wystąpiły w przedsiębiorstwach prywatnych. Wśród audytów dochodzeniowych przeprowadzonych przez KPMG, ponad połowa oszustów w garniturze to członkowie ścisłego kierownictwa spółek - takie są wyniki badania przeprowadzonego przez firmę doradczą KPMG

REKLAMA

KPMG przeprowadziło 596 dochodzeń w sprawach nadużyć gospodarczych wśród białych kołnierzyków i na tej podstawie opracowano raport globalny przedstawiający szereg relacji między sprawcą oszustwa a jego otoczeniem, doświadczeniem i motywami. Dzięki porównaniu wyników polskich dochodzeń do ich międzynarodowych odpowiedników scharakteryzowany został profil "polskiego oszusta w garniturze".

- Przypadki zgłoszone przez nasz zespół do badania globalnego pochodziły z audytów śledczych przeprowadzonych w roku 2012 i na początku 2013, w których można było jednoznacznie zidentyfikować osobę lub osoby dopuszczające się nieetycznych zachowań na szkodę podmiotu gospodarczego i których działania mieściły się w szeroko pojętej definicji nadużycia gospodarczego. Z punktu widzenia badania istotna była także możliwość określenia strat, jakie poniosło przedsiębiorstwo wskutek nieuczciwych działań sprawców - mówi Agnieszka Gawrońska-Malec, dyrektor w zespole zarządzania ryzykiem nadużyć, KPMG w Polsce.

Wśród audytów dochodzeniowych przeprowadzonych przez KPMG, ponad połowa "oszustów w garniturze" to członkowie ścisłego kierownictwa spółek (53 proc. badanych przypadków w porównaniu do 29 proc. na świecie). Co ciekawe, wśród dużej grupy młodszych oszustów znalazły się osoby pełniące funkcje kierownicze w departamentach sprzedaży/marketingu oraz zakupów, inaczej niż na świecie, gdzie prym wiódł dział finansowy. W porównaniu do innych krajów, wiek osób popełniających nadużycia w Polsce jest bardziej zróżnicowany. Popełniane nadużycia zazwyczaj były dokonywane przez osoby w wieku 36-45 lat (33 proc.). Dominującym stylem zarządzania przestępców w białych kołnierzykach był natomiast styl autokratyczny (40 proc. wskazań w porównaniu do 20 proc. na świecie).

- W szeregu przeprowadzonych przez nas dochodzeniach, sprawcą nadużyć była osoba skupiająca pełnię władzy w firmie lub posiadająca olbrzymi wpływ na to, co się w niej dzieje. Osoby te często "dzielą i rządzą" w przedsiębiorstwach bez skrępowania i działają z wyjątkową premedytacją - mówi Agnieszka Gawrońska-Malec i dodaje, że działania te są obserwowane przez pracowników, którzy w obawie o utratę pracy milcząco akceptują nadużycia. W takich przypadkach nieoceniona jest możliwość anonimowego zaraportowania zaobserwowanych nieprawidłowości, np. do przedstawicieli właścicieli, czy niezależnej komisji zajmującej się zagadnieniami z zakresu etyki. Coraz więcej spółek wdraża takie rozwiązania i odnosi realne korzyści z wczesnego identyfikowania nadużyć i innych nieprawidłowości.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA