PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mija 35 lat od wpisu Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce na Listę UNESCO

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2013 17:13

Mija 35 lat od wpisu historycznego centrum Krakowa i Kopalni Soli Wieliczka na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Oba miejsca znalazły się wówczas w grupie pierwszych 12 światowych obiektów, które dały początek prestiżowemu spisowi.

REKLAMA

Z okazji rocznicy w czwartek odbyła się uroczysta sesja w Urzędzie Miasta Krakowa.

"Jeśli chodzi o ochronę dziedzictwa kulturowego Krakowa to dla naszego miasta przełomowe były trzy daty - rok 1978, gdy Kraków został wpisany na pierwszą Listę UNESCO; rok 1991, gdy upodmiotowiono samorządy i dano im większe możliwości działania; rok 2011, gdy w życie weszła uchwała Rady Miasta Krakowa o utworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto" - wymieniał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Dzięki temu, w ciągu ostatnich lat, wygląd Krakowa całkowicie się zmienił, a nasze działania związane z parkiem kulturowym stały się wzorem dla innych miast" - dodał.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w specjalnym liście do uczestników czwartkowej sesji napisała, że "w pojęciu dziedzictwa kulturowego rozumiemy całe bogactwo narodowej historii i obyczajowości. Dorobek materialny i duchowy stanowi kolebkę indywidualnej tożsamości społeczeństwa. Nadając niepowtarzalny rys wnosi do ludzkiej egzystencji piękno i dobro. Zwiększa także atrakcyjność regionów, co korzystnie wpływa na ich rozwój". Dodała też, że obiekty kojarzące się z Polską mają wartość kulturową i architektoniczną oraz zasługują na szczególną uwagę i ochronę.

"Dzięki wpisowi Krakowa na Listę UNESCO jesienią 1978 roku środowisko ogólnopolskie podjęło piękną inicjatywę powołania do życia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK)" - przypomniał przewodniczący SKOZK prof. Franciszek Ziejka. Zaznaczył, że w 1985 roku Sejm RP podjął decyzję o utworzeniu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. "Dzięki tej ustawie co roku z budżetu centralnego Polski dostajemy fundusze na odnowę zabytków" - powiedział.

Uroczystość w Urzędzie Miasta poprzedził wernisaż wystawy "Park Kulturowy Stare Miasto Wczoraj i Dziś". Na blisko 70 zdjęciach można zobaczyć jak przez ostatnie lata zmieniły się budynki znajdujące się na terenie wpisanym na Listę UNESCO, na którym decyzją władz Krakowa utworzono tzw. Park Kulturowy Stare Miasto.

W ramach obchodów 35-lecia zaplanowano również uroczystości w Wieliczce. Tu, w budynku nadszybia szybu Regis miało nastąpić odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz otwarcie wystawy "Współczesne prace górnicze - zabezpieczanie kopalni". Na ponad stu fotografiach zainteresowani zobaczą przede wszystkim efekty prac górniczych zrealizowanych w ostatnich latach w wielickiej kopalni - m.in. przebudowane chodniki, zabytkowe komory, zmodernizowane szyby kopalniane.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA