PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przełom w konstrukcji wieżowców? Możliwe dwukrotnie wyższe budynki

  • Autor: Dail Mail
  • 20 cze 2013 11:08

Przełom w konstrukcji wieżowców? Możliwe dwukrotnie wyższe budynki

Fińskie przedsiębiorstwo Kone opracowało nowatorską technikę produkcji niezwykle wytrzymałych i lekkich lin wykorzystywanych do podnoszenia wind - pisze Daily Mail. Według specjalistów wprowadzenie wynalazku do powszechnego użycia może zaowocować stworzeniem wieżowców o wysokości ponad 1 kilometra.

REKLAMA

Wynalazek o nazwie UltraRope może już w ciągu najbliższych lat całkowicie zastąpić stosowane powszechnie stalowe liny.

Przewagą liny wykonanej z włókna węglowego jest oprócz znacznie wyższej wytrzymałości także dużo niższa masa. Waga 400-metrowej liny stalowej to około 19 ton. W przypadku UltraRope - zaledwie 10 ton. Jak wynika z badań, energia potrzebna na podniesienie windy w 500-metrowym wieżowcu w 75 proc. przeznaczana jest na uniesienie samych lin.

Jak podają specjaliści, wieżowiec o wysokości 640 metrów z 10 windami na ich obsługę wymaga ponad 1,18 MWh energii. Waga lin to 186,5 tony. Dla porównania, wykorzystanie UltraRope obniży zapotrzebowanie energetyczne o 0,175 MWh.

Kolejnym ograniczeniem technologicznym obecnie stosowanych lin jest ich długość. Nie może ona przekraczać 500 metrów, bowiem liny mogłyby pękać pod własnym ciężarem. W opinii specjalistów zastosowanie UltraRope przyczyni się także na obniżenie kosztów eksploatacji wind.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA