PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przełom w konstrukcji wieżowców? Możliwe dwukrotnie wyższe budynki

  • Autor: Dail Mail
  • 20 cze 2013 11:08

Przełom w konstrukcji wieżowców? Możliwe dwukrotnie wyższe budynki

Fińskie przedsiębiorstwo Kone opracowało nowatorską technikę produkcji niezwykle wytrzymałych i lekkich lin wykorzystywanych do podnoszenia wind - pisze Daily Mail. Według specjalistów wprowadzenie wynalazku do powszechnego użycia może zaowocować stworzeniem wieżowców o wysokości ponad 1 kilometra.

REKLAMA

Wynalazek o nazwie UltraRope może już w ciągu najbliższych lat całkowicie zastąpić stosowane powszechnie stalowe liny.

Przewagą liny wykonanej z włókna węglowego jest oprócz znacznie wyższej wytrzymałości także dużo niższa masa. Waga 400-metrowej liny stalowej to około 19 ton. W przypadku UltraRope - zaledwie 10 ton. Jak wynika z badań, energia potrzebna na podniesienie windy w 500-metrowym wieżowcu w 75 proc. przeznaczana jest na uniesienie samych lin.

Jak podają specjaliści, wieżowiec o wysokości 640 metrów z 10 windami na ich obsługę wymaga ponad 1,18 MWh energii. Waga lin to 186,5 tony. Dla porównania, wykorzystanie UltraRope obniży zapotrzebowanie energetyczne o 0,175 MWh.

Kolejnym ograniczeniem technologicznym obecnie stosowanych lin jest ich długość. Nie może ona przekraczać 500 metrów, bowiem liny mogłyby pękać pod własnym ciężarem. W opinii specjalistów zastosowanie UltraRope przyczyni się także na obniżenie kosztów eksploatacji wind.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA