PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Silesia City Center interaktywnie o swojej historii

  • Autor: propertynews.pl
  • 09 lis 2015 12:48

Silesia City Center interaktywnie o swojej historii Silesia City Center

W sieci pojawił się interaktywny reportaż poświęcony historii nieistniejącej już kopalni „Gottwald” - miejsca, w którym obecnie znajduje się Silesia City Center. Jego bohaterami są - katowicka dzielnica Dąb i emerytowani górnicy.

REKLAMA

Reportaż jest częścią wystawy „Pokłady pamięci”, jaka do 14 listopada stoi w Silesii. To pierwszy przypadek wykorzystania web doc, czyli dokumentu interaktywnego przez centrum handlowe. 

Silesia City Center połączyła siły z Dziennikiem Zachodnim i z okazji swoich 10. urodzin, stworzyła wystawę o historii kopalni i ludzi ją tworzących. Przez najbliższe 2 tygodnie w centrum handlowym będziecie można zobaczyć ponad 50 archiwalnych zdjęć kopalni, a także interaktywny reportaż stworzony przez dziennikarzy Dziennika Zachodniego - Marię Zawałę i Karola Gruszkę. 

Bohaterami tych ostatnich są m.in. górnicy, którzy kiedyś pracowali na Gottwaldzie, historycy, członkowie orkiestry górniczej KWK „Gottwald”, proboszcz z parafii na Dębie, a także pasjonaci historii miasta. 24 filmy można oglądać na specjalnych ekranach dotykowych, przesuwając linię czasu, górnikom można nawet zadawać pytania.

Wspólnie z narratorami można wybrać się w podróż w czasie m.in. do najstarszego budynku w Katowicach - krytej strzechą chaty, do muszli koncertowej na Dębie, do niewielkiej kapliczki. Ponadto uczestniczyć w koncercie orkiestry i odsłuchać stare nagrania z lat 60-tych, pochodzące ze zbiorów Radia Katowice czy też oglądać także stare filmy VHS z lat 80-tych. 

Dopełnieniem filmów są obrazy. Na wystawie można zobaczyć ponad 50 zdjęć i map m.in. ze zbiorów Muzeum Historii Katowic, Archiwum Państwowego w Katowicach, Gintera Pierończyka. Najstarsze pochodzą z 1902 roku i  dokumentują początki kopalni, wtedy jeszcze Eminenz. Wiele z tych fotografii po raz pierwszy ujrzało światło dzienne.

Wystawa „Pokłady pamięci” składa się z trzech części. Pierwsza to historia miejsca (kopalni i dzielnicy Dąb), druga to historia ludzi (górników, mieszkańców), trzecia to relacja z Photo Day’a, pokazująca pozostałości po odchodzącym w przeszłość świecie kopalni „Gottwald”.

Wystawę jednocześnie można oglądać na pasażu Silesii (na Placu Tropikalnym), a od 6 listopada on-line.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA