PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wyjątkowy pensjonat prowadzony przez kolegów

  • Autor: PAP
  • 02 maj 2017 08:46

Wyjątkowy pensjonat prowadzony przez kolegów Fot. Pixabay

Położony na przedmieściach portugalskiej Almeidy ośrodek Asta jest dowodem, że mimo przeciwności losu można osiągnąć sukces. Ośrodek, w tym pensjonat i restaurację, prowadzą osoby niepełnosprawne – 36 jego pensjonariuszy, nazywających siebie kolegami.

REKLAMA

Kiedy ponad 30 lat temu Maria Fonseca urodziła niepełnosprawnego umysłowo syna, jej świat uległ drastycznej zmianie. Musiała poświęcać coraz więcej czasu swemu choremu na paraliż mózgowy dziecku.

Z biegiem lat Portugalka postanowiła porzucić duże miasto i powrócić na prowincję, gdzie się urodziła. W domu, w wiosce Cabreira do Coa w północno-wschodniej części kraju, przy granicy z Hiszpanią, jesienią 2000 r. uruchomiła stowarzyszenie osób niepełnosprawnych Asta, które zaczęło utrzymywać się z pracy swych członków.

Do Marii i jej syna dołączali nowi kompani. Wkrótce też postanowiono, że wzajemnie będą się nazywać kolegami. Po pierwszych pięciu osobach z niepełnosprawnością umysłową do Asty zaczęły przyłączać się kolejne, a wieści o niecodziennym miejscu wybiegać znacznie poza Almeidę.

- W samej wiosce, w której powstała Asta, ludzie, którzy pierwotnie nie wierzyli w projekt, zaczęli przekonywać się do idei, że osoby niepełnosprawne same mogą dbać o siebie, a nawet pracować – powiedział Miguel Pinto, który wielokrotnie gościł w pensjonacie prowadzonym przez kolegów z Asty.

Pinto przyznał, że do idei Marii Fonseki i kolegów przekonał się bardzo szybko, gdyż sam jest osobą niepełnosprawną, choć aktywną zawodowo.

- W dzisiejszym świecie osoby niepełnosprawne spychane są często na margines. Powierza się im, jeśli w ogóle już coś, to zwykle jakieś funkcje marginalne. Tymczasem koledzy z Asty udowodnili, że są pełnowartościowymi pracownikami – dodał Pinto.

Z czasem mieszkańcy Cabreiry do Coa zaczęli przekazywać własne nieruchomości na rzecz Asty, w których sukcesywnie zaczęło przybywać warsztatów terapeutycznych i miejsc, gdzie niepełnosprawni i wolontariusze wyrabiają produkty spożywcze, m.in. ciastka i konfitury, a także prowadzą małą restaurację.

Jak zaznacza inicjatorka niecodziennego projektu, mieszkańcy ośrodka usytuowanego na przedmieściach Almeidy w trakcie pobytu w nim nabywają większej samodzielności, poczucia przynależności do rodziny, a także odpowiedzialności za grupę.

- I najważniejsze, że w naszym projekcie pieniądze wcale nie są najważniejsze – ucina Fonseca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA