PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

51 proc. Polaków nie chce budowy elektrowni jądrowej

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2011 17:41

51 proc. Polaków jest przeciwnych budowaniu w Polsce elektrowni jądrowych - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu TNS OBOP. Zwolennikami budowy jest 35 proc. badanych, a 14 proc. nie ma zdania.

REKLAMA

Jak wynika z sondażu, 11 proc. badanych zdecydowanie popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowych, 24 proc. jest raczej za, 26 proc. raczej przeciw, a 25 proc. zdecydowanie przeciw. Budowę elektrowni częściej popierają mężczyźni niż kobiety (46 proc. wobec 25 proc.).

Ponadto zwolennikami pozyskiwania energii z atomu są młodsi respondenci i mieszkańcy wielkich miast. Jak informuje TNS OBOP, w grupie wiekowej 20-29 lat zwolenników budowy jest 45 proc. i przeważają oni nad przeciwnikami (40 proc.), w grupie 30-39 lat zwolenników (42 proc.) jest już nieco mniej niż przeciwników (46 proc.), a wśród starszych respondentów przeciwnicy (54-58 proc.) zdecydowanie dominują nad zwolennikami (25-34 proc.).

"W czterech typach miejscowości - wieś, miasto do 100 tys., miasto 100-500 tys., miasto ponad 500 tys. - odsetki poparcia i sprzeciwu (dla budowy elektrowni jądrowej - PAP) wynoszą kolejno: 31 do 56 proc., 34 do 50 proc., 36 do 50 proc. i 48 do 41 proc. Zatem tylko mieszkańcy dużych miast częściej popierają budowę elektrowni niż się jej sprzeciwiają" - poinformował TNS OBOP.

Poparcie rośnie z wykształceniem. Wśród ludzi z wykształceniem podstawowym za budową elektrowni jest 16 proc., a przeciw 69 proc. Wśród osób z wykształceniem wyższym zwolenników jest już 43 proc., a przeciwników 39 proc.

TNS OBOP zapytał też respondentów, kiedy w Polsce skończą się zapasy węgla lub jego wydobycie stanie się zbyt trudne i kosztowne. 10 proc. badanych uważa, że stanie się to w najbliższych 20 latach, 29 proc. myśli, że zajmie to ok. 50 lat. Według 22 proc. węgla wystarczy jeszcze na sto lat, a 9 proc. sądzi, że zapasy nie skończą się nigdy.

Badanych, którzy sądzą, że kiedyś węgiel się skończy, zapytano, z czego będziemy wtedy czerpać energię. "Jedna trzecia (31 proc.) wybrała odpowiedź, że będziemy węgiel lub energię importować, połowa (51 proc.) odpowiedziała, że zostaną odkryte nowe źródła energii, a jedna czwarta (27 proc.) - że wtedy zbudujemy elektrownie atomowe" - poinformował TNS OBOP.

W sondażu pytano również o skojarzenia dotyczące określeń "energia jądrowa" i "energia atomowa". Jak wynika z odpowiedzi, ok. 20 proc. badanych ma skojarzenia neutralne, około jednej czwartej badanych energia atomowa czy jądrowa kojarzy się przede wszystkim z zagrożeniem, śmiercią, katastrofą, a dla ok. 10 proc. badanych to przede wszystkim bomba i wojna.

Ankietowani, pytani czy w którejś z istniejących europejskich elektrowni jądrowych może się zdarzyć poważna awaria, podobna do tej w Czarnobylu, w większości - 64 proc. - uważali, że jest to prawdopodobne lub bardzo prawdopodobne. 3 proc. uważa, że taka awaria na pewno się powtórzy, a 1 proc. jest zdania, że to niemożliwe, żeby taka awaria się jeszcze raz zdarzyła.

Sondaż zrealizowano w dniach 7-11 lipca na ogólnopolskiej, losowej próbie tysiąca mieszkańców Polski, w wieku powyżej 15 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA