PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Aferzysta zatrzymany po 10 latach poszukiwań

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2012 17:09

Poszukiwany od 10 lat b. wiceprezes konsorcjum Colloseum Piotr W. - współbohater jednej z najgłośniejszych afer gospodarczych ostatnich kilkunastu lat - został w piątek zatrzymany w Chorzowie. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w oszustwach i wyłudzeniach.

REKLAMA

"Zatrzymanie umożliwi realizację czynności procesowych przez prokuraturę i sąd w odniesieniu do działań podejmowanych przez dotychczas poszukiwanego" - podała w komunikacie rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

W. to najważniejsza - obok współwłaściciela Colloseum Józefa Jędrucha - osoba w sprawie dotyczącej oszustw zarzucanych przedstawicielom konsorcjum z Ornontowic na Śląsku. Na oszustwach przy obrocie wierzytelnościami spółki należące do Skarbu Państwa miały stracić blisko 400 mln zł. Mechanizm oszustwa polegał na bezprawnych cesjach do Colloseum wielomilionowych kwot, jakie Będziński Zakład Elektroenergetyczny był winien Polskim Sieciom Elektroenergetycznym.

Na początku 2002 r. prokuratura wnioskowała o aresztowanie Jędrucha i W., jednak sąd pierwszej instancji odrzucił ten wniosek. 13 marca 2002 r. trzymiesięczny areszt zastosował jednak katowicki sąd drugiej instancji. Po tej decyzji Jędruch i W. zniknęli, a prokuratura wydała za nimi listy gończe. Podejrzani mogli wyjechać, bo sąd dopiero następnego dnia po decyzji o areszcie wydał nakaz ich zatrzymania.

Jędruch został zatrzymany w Izraelu w 2003 r. i sprowadzony do Polski na podstawie umowy ekstradycyjnej - spędził w areszcie cztery lata i siedem miesięcy. W 2007 r. wyszedł na wolność, gdy w jego imieniu wpłacono 3 mln zł kaucji. Natomiast W. ukrywał się do piątku. Do jego zatrzymania doszło w pobliżu miejsca, gdzie się ukrywał. Nie stawiał oporu. O tym, że poszukiwany ukrywa się w Polsce, śledczy wiedzieli od końca ub. roku. Wcześniej sądzono, że może przebywać w Izraelu lub w Niemczech.

Obecnie prokuratura nie musi spieszyć się z formalnym przedstawianiem zatrzymanemu zarzutów czy wnioskować o jego aresztowanie. Jak powiedział w piątek PAP prok. Tomasz Tadla, który formułował akt oskarżenia w sprawie Colloseum, wciąż obowiązuje decyzja sądu o zastosowaniu wobec W. trzymiesięcznego aresztu, wydana 13 marca 2002 r., na podstawie postawionych mu wcześniej zarzutów. Formalnie W. jest osobą podejrzaną i aresztowaną - zgodnie z przepisani nie należy podawać jego nazwiska w pełnym brzmieniu, jak było to w liście gończym.

Tadla przyznał, że prokuratura zamierzała postawić W. kolejne zarzuty, dotyczące m.in. działania na szkodę spółki. Obecnie jednak sprawa wymaga ponownego przeanalizowania - w ciągu 10 lat część planowanych zarzutów mogła się przedawnić, zmieniły się także niektóre przepisy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA