PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Belka: Kredyty walutowe destabilizują polską gospodarkę

  • Autor: PAP
  • 09 wrz 2011 13:59

Obecne osłabienie złotego nie ma swoich źródeł w polskiej gospodarce i nie stanowi dla niej zagrożenia - poinformował prezes NBP Marek Belka. Dodał, że sytuacja ta nie wymaga interwencji na rynku walutowym.

REKLAMA

"To co się dzieje ze złotym nie ma swoich źródeł w polskiej gospodarce. To jest oczywiście odprysk międzynarodowej sytuacji finansowej na rynkach. Szczególnie w Europie jest rzeczywiście podwyższona temperatura i inwestorzy, którzy realizują straty w różnego rodzaju krajach zamykają pozycje tam, gdzie mogą zarejestrować zyski, czyli w Polsce. Po to, żeby się zrównoważyć. Stąd uciekają, wycofują swoje zasoby z Polski i przenoszą do miejsc, które są uważane za wprawdzie mniej rentowne, ale za pewniejsze" - powiedział Belka w Programie I Polskiego Radia.

W odpowiedzi na pytanie o konieczność ewentualnej interwencji na rynku walutowym powiedział: "Nie, nie wymaga. To nie jest jeszcze cokolwiek, co by mogło grozić polskiej gospodarce. A poza tym spodziewamy się, że - tak jak w kołowrotku - jak coś do góry idzie, to potem spadnie".

Wcześniej, podczas piątkowego panelu w Krynicy szef NBP Marek Belka powiedział, że kredyty udzielane w walutach są czynnikiem destabilizującym gospodarkę oraz złotego i NBP będzie starał się to ograniczyć.

"Kredyty w walutach obcych są destabilizującym czynnikiem dla polskiej gospodarki. To zatruwa rynek, podważa stabilność sektora bankowego i jak widzimy teraz, to podważa stabilność polskiej waluty" - powiedział.

"Postaramy się to ograniczyć" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA