PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Belka: Kredyty walutowe destabilizują polską gospodarkę

  • Autor: PAP
  • 09 wrz 2011 13:59

Obecne osłabienie złotego nie ma swoich źródeł w polskiej gospodarce i nie stanowi dla niej zagrożenia - poinformował prezes NBP Marek Belka. Dodał, że sytuacja ta nie wymaga interwencji na rynku walutowym.

REKLAMA

"To co się dzieje ze złotym nie ma swoich źródeł w polskiej gospodarce. To jest oczywiście odprysk międzynarodowej sytuacji finansowej na rynkach. Szczególnie w Europie jest rzeczywiście podwyższona temperatura i inwestorzy, którzy realizują straty w różnego rodzaju krajach zamykają pozycje tam, gdzie mogą zarejestrować zyski, czyli w Polsce. Po to, żeby się zrównoważyć. Stąd uciekają, wycofują swoje zasoby z Polski i przenoszą do miejsc, które są uważane za wprawdzie mniej rentowne, ale za pewniejsze" - powiedział Belka w Programie I Polskiego Radia.

W odpowiedzi na pytanie o konieczność ewentualnej interwencji na rynku walutowym powiedział: "Nie, nie wymaga. To nie jest jeszcze cokolwiek, co by mogło grozić polskiej gospodarce. A poza tym spodziewamy się, że - tak jak w kołowrotku - jak coś do góry idzie, to potem spadnie".

Wcześniej, podczas piątkowego panelu w Krynicy szef NBP Marek Belka powiedział, że kredyty udzielane w walutach są czynnikiem destabilizującym gospodarkę oraz złotego i NBP będzie starał się to ograniczyć.

"Kredyty w walutach obcych są destabilizującym czynnikiem dla polskiej gospodarki. To zatruwa rynek, podważa stabilność sektora bankowego i jak widzimy teraz, to podważa stabilność polskiej waluty" - powiedział.

"Postaramy się to ograniczyć" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA