PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Belka: Polski system bankowy jest stabilny i silny

  • Autor: PAP
  • 09 lis 2011 18:02

Polskie banki są dokapitalizowane, a system bankowy stabilny i silny - powiedział w środę na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Zadeklarował jednak, że jest zwolennikiem "udomowienia" polskich spółek-córek zagranicznych banków.

REKLAMA

Marek Belka powiedział, że NBP nie obserwuje tzw. credit crunchu (załamania akcji kredytowej) na polskim rynku. Dodał, że w sytuacji, kiedy 70 proc. polskiego systemu bankowego jest własnościowo zdominowane przez banki zagraniczne, głównie z Europy, nie sposób jednak nie interesować się kondycją tego sektora.

"Nasze banki są doskonale skapitalizowane i właściwie wolne od (...) toksycznych aktywów, których europejską wersją (...) okazują się skarbowe papiery wartościowe różnych krajów strefy euro. Stąd uprawniona jest opinia, że nasz system bankowy jest silny i stabilny" - powiedział.

Dodał, że nie można abstrahować od faktu, że spółki-matki polskich banków znajdują się "w sytuacji stresowej". Wyjaśnił, że konieczność podwyższenia przez nie norm kapitałowych i możliwe trudności z płynnością powodują, że NBP obserwuje sytuację na rynku bankowym.

"Nie widzimy oznak wysysania kapitału z Polski przez spółki-matki. Nie widzimy także szczególnie nasilonej ostatnio tendencji do ograniczania skali działalności kredytowej, chociaż są takie banki, których ekspozycja na rynek polski została ograniczona w ostatnich dwóch-trzech latach" - powiedział.

Zaznaczył, że nie było to dramatem dla polskiej gospodarki, ponieważ wśród przedsiębiorstw spadł także popyt na kredyt. Belka podał, że kredyty dla firm jednak rosną i zbliżamy się do 10 proc. w skali rocznej. "Trudno powiedzieć, żeby tu była stagnacja" - powiedział.

Belka wskazał, że kredyty hipoteczne rosną "całkiem żwawo", a czasowy spadek w segmencie kredytów konsumpcyjnych był reakcją banków na nazbyt łagodne i ekspansywne działania w poprzednim okresie.

"Zdajemy sobie sprawę z różnych niebezpieczeństw (...) monitorujemy my, jak i KNF bardzo dokładnie. Póki co rzeczywistość nie potwierdza naszych obaw. Wręcz odwrotnie - obserwujemy całkiem zdrową ekspansję kredytową w najistotniejszych segmentach rynku w Polsce" - powiedział.

Belka pytany był, czy jego zdaniem właściwy jest kurs na "udomowienie lub spolonizowanie" polskich banków, czy też należałoby zmienić koncepcję inwestora strategicznego w bankach na akcjonariat rozproszony oraz o udział Skarbu Państwa lub instytucji zależnych od państwa w takich działaniach.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA