PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bezrobocie coraz mniejszym problemem

  • wnp.pl
  • 19 sie 2015 09:15

W lipcu liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wzrosła o 5,6 tys. osób w porównaniu do czerwca. - To pozytywna niespodzianka - twierdzi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

REKLAMA

Na pozór liczby nie wyglądają imponująco - przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu br. o 0,9 proc. rok do roku i o 0,1 proc. w skali miesiąca. Trend może mało wyrazisty, ale za to pozytywny.

- Choć w relacji rocznej tempo wzrostu zatrudnienia już drugi miesiąc z rzędu wynosi 0,9 proc. rok do roku wobec średnio 1,1 proc. w okresie luty-maj, to jednak w lipcu nastąpiło wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia w ujęciu miesięcznym. O ile bowiem od lutego br. liczba zatrudnionych właściwie pozostawała na niezmienionym poziomie, to w lipcu wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym - wskazuje Wiktor Wojciechowski. - Uwzględniając generalnie dość niewielkie zmiany liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, wyraźne odbicie w górę liczby zatrudnionych można uznać za pozytywną niespodziankę - twierdzi ekonomista.

GUS podał również informacje na temat wynagrodzeń, równie pozytywne. Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła o 3,3 proc.

- Lipcowe dane o płacach potwierdzają nasze wcześniejsze przypuszczenia, że wyhamowanie tempa wzrostu wynagrodzeń w czerwcu do 2,5 proc. miało charakter jednorazowy - twierdzi Wojciechowski. - Naszym zdaniem roczna dynamika płac w drugiej połowie br. będzie kształtować się na poziomie ok. 3,5 proc. Wraz jednak ze stopniowym wygaszaniem deflacji i oczekiwanym przez nas przyspieszeniem tempa wzrostu PKB pod koniec roku można oczekiwać zbliżania się tempa wzrostu płac do 4,0 proc. rok do roku - przewiduje.

Jego zdaniem lipcowe dane z rynku pracy potwierdzają kontynuację poprawy sytuacji na rynku pracy, która wspiera wzrost konsumpcji prywatnej i wzrost depozytów bankowych gospodarstw domowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA