PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

CBA zabezpiecza kolejne dokumenty dot. modernizacji stadionu w Poznaniu

  • Autor: PAP
  • 17 cze 2011 14:24

Agenci CBA weszli w piątek do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Warszawie, Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz czterech prywatnych firm m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego i Poznania. Sprawa związana jest z modernizacją Stadionu Miejskiego w Poznaniu.

REKLAMA

Jak poinformował PAP rzecznik Biura Jacek Dobrzyński, funkcjonariusze zabezpieczają dokumentację związaną z tą sprawą na podstawie nakazu wydanego przez poznańską prokuraturę okręgową, która prowadzi dwa śledztwa dotyczące nieprawidłowości przy modernizacji stadionu.

"Jest to kontynuacja wczorajszych czynności, widocznie CBA nie zdążyło w czwartek zebrać całej dokumentacji. Funkcjonariusze CBA mają zabezpieczyć dokumenty związane z inwestycją i dotyczące postępowania w sprawie zamontowania elementów niezgodnych z projektem. Chcemy pozyskać dokumentację m.in. od firm, które pracowały przy budowie stadionu" - poinformowała PAP Magdalena Mazur-Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

W czwartek agenci weszli do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Urzędu Miejskiego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spółki Euro Poznań 2012.

Działania CBA są związane ze śledztwem w sprawie niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 10 mln zł. Chodzi o zastosowanie w czasie budowy stadionu styropianu zamiast wełny mineralnej, później wymieniono styropian na wełnę, co miało kosztować owe 10 milionów złotych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne od lutego prowadziło kontrolę dotyczącą rozbudowy stadionu. Na początku czerwca skierowało dwa doniesienia do poznańskiej prokuratury okręgowej, a ta wszczęła śledztwa.

Pierwsze dotyczy doprowadzenia spółki Euro Poznań 2012 do niekorzystnego rozporządzenia kwotą ok. 10 mln zł przez wykonawcę robót związanych z montażem niepalnych materiałów. Zmieniono przewidziane w projekcie wykonawczym materiały z wełny mineralnej na styropian.

Przedmiotem tego postępowania jest też kwestia niedopełnienia obowiązku należytego nadzoru nad realizacją inwestycji i poświadczenia nieprawdy w dokumentach dotyczących zakończania prac wymiany styropianu na wełnę mineralną.

Drugie postępowanie dotyczy niedopełnienia obowiązków poprzez podpisanie umowy na wykonanie projektów architektury wnętrz trybun w trybie zamówienia z wolnej ręki, a nie przetargu. Zdaniem prokuratury mogło dojść w ten sposób do działania na szkodę interesu publicznego, gdyż zamówienie nastąpiło w sposób niezapewniający zachowania zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.

Z kolei Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu od ponad miesiąca prowadzi śledztwo w sprawie niekorzystnego rozporządzenia środkami finansowymi w kwocie ok. 220 tys. zł przez wykonawców robót oświetleniowych na stadionie.

Jak powiedział rzecznik prokuratury apelacyjnej Andrzej Laskowski, jest podejrzenie dokonania zamiany przewidzianych w projekcie wykonawczym materiałów oświetleniowych i zawyżenie w związku z tym ich kosztów nabycia i transportu.

Poznański Stadion Miejski jest pierwszą z czterech polskich aren Euro 2012 oddaną do użytku. Modernizacja obiektu, który może pomieścić ponad 43 tysiące widzów, kosztowała ok. 713 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA