PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

CBOS: 66 proc. Polaków jest zadowolonych z życia

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2014 17:43

Aż 66 proc. Polaków badanych przez CBOS jest zadowolonych z życia - mniej o 5 pkt proc. niż przed rokiem. Ponad połowa (54 proc.) nie zalicza się jednoznacznie ani do szczęśliwych ani do pechowych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

REKLAMA

CBOS zapytał Polaków w badaniu przeprowadzonym w grudniu zeszłego roku, czy mogą powiedzieć o sobie, że należą raczej do ludzi szczęśliwych czy też pechowych. Większość (54 proc.) wybrała odpowiedź "różnie bywa", czyli nie zalicza się jednoznacznie do żadnej z grup.

Jedna trzecia (35 proc.) ankietowanych uważa się za takich, którym szczęście sprzyja, a co dziewiąty (11 proc.) badany twierdzi, że na ogół ma w życiu pecha.

Źródłem największej satysfakcji dla Polaków są dzieci; większość rodziców deklaruje zadowolenie ze swoich pociech (88 proc.). Polacy są też na ogół zadowoleni ze swoich przyjaciół i najbliższych znajomych (81 proc.), ze swojego miejsca zamieszkania (79 proc.) oraz małżeństwa (77 proc.).

Ponad połowa badanych (59 proc.) jest też zadowolona z przebiegu pracy zawodowej, ze stanu zdrowia (58 proc.), wykształcenia i kwalifikacji (53 proc.), a także z materialnych warunków bytu - mieszkania, wyposażenia (51 proc.).

Jedynie dwie piąte Polaków (40 proc.) deklaruje zadowolenie ze swoich perspektyw na przyszłość, blisko jedna trzecia (30 proc.) - twierdzi, że jest średnio zadowolona, a jedna piąta (21 proc.) postrzega przyszłość pesymistycznie.

Jak podkreśla CBOS, na poziom zadowolenia z własnych perspektyw życiowych oraz z miejsca zamieszkania największy wpływ ma ocena warunków materialnych własnego gospodarstwa domowego, natomiast satysfakcja z małżeństwa związana jest przede wszystkim z płcią badanych - zadowolonych jest znacząco więcej wśród mężczyzn niż kobiet.

Najmniej satysfakcji Polacy czerpią ze swojej sytuacji finansowej i wysokości dochodów. Zadowolony z tego aspektu życia jest co czwarty badany (25 proc.), 38 proc. - wyraża niezadowolenie, zaś 36 proc. - ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną.

W porównaniu z 2012 rokiem zmalała ogólna satysfakcja Polaków z całego życia. Zadowoleni z niego stanowią obecnie dwie trzecie badanych (66 proc., spadek o 5 punktów od 2012 r.), w tym blisko jedna piąta (19 proc.) zalicza siebie do bardzo zadowolonych, a mniej niż połowa (47 proc.) do raczej zadowolonych. Co trzeci badany (29 proc.) jest średnio zadowolony, a 4 proc. - to osoby niezadowolone ogólnie z całego życia.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 grudnia 2013 roku na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA