PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

CBOS odnotował poprawę nastrojów społecznych

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2014 12:42

Oceny ogólnej sytuacji w kraju świadczą o dalszej poprawie nastrojów społecznych - wynika ze styczniowego badania CBOS - podaje PAP.

REKLAMA

CBOS podaje, że oceny są nie tylko lepsze niż miesiąc temu, ale także najlepsze od ponad roku. - Ponadto dość istotnie poprawiają się opinie o sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce. Również prognozy na najbliższy rok są w tych wymiarach lepsze niż w ostatnich miesiącach - napisano w komunikacie.

- W znacznie mniejszym stopniu zmieniają się natomiast oceny i przewidywania dotyczące prywatnej sfery życia respondentów - materialnej i zawodowej, choć ostatnio i w tym zakresie również można dostrzec niewielką poprawę - dodano.

Według CBOS w porównaniu z grudniem o 2 punkty procentowe (do 25 proc.) wzrosła grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju, jednocześnie zmniejszył się odsetek niezadowolonych (z 63 proc. do 58 proc.). Tym samym obecnie liczba respondentów negatywnie oceniających kierunek zmian w Polsce jest najmniejsza od listopada 2012 roku - napisano.

Autorzy badania wskazują, że w porównaniu z poprzednim miesiącem nieznacznie ubyło osób źle oceniających sytuację gospodarczą w Polsce (z 40 proc. do 38 proc). - Odsetek tych, które postrzegają ją jako dobrą, w zasadzie nie zmienił się w tym czasie, jednak z perspektywy ostatnich kilku miesięcy poprawa w tym zakresie jest zauważalna (wzrost z 13 proc. w sierpniu 2013 roku do 20 proc. obecnie).

Według CBOS warunki materialne gospodarstw domowych oceniane są tak samo jak miesiąc temu - jako dobre lub jako przeciętne postrzega je po 43 proc. respondentów. - Nadal co siódmy Polak (14 proc.) jest niezadowolony ze swojej sytuacji materialnej - napisano.

Od grudnia prawie nie zmieniły się również oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. - W dalszym ciągu najwięcej osób (43 proc.) uważa, że żyje im się przeciętnie, minimalnie mniej (42 proc.) - że dobrze, a mniej więcej co siódmy respondent (15 proc.) określa jakość życia swojej rodziny jako złą - napisano.

Zgodnie z badaniem CBOS coraz bardziej optymistyczne są przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku. - Wprawdzie nadal połowa badanych (51 proc.) sądzi, że nic się w tym zakresie nie zmieni, niemniej od pewnego czasu ubywa pesymistów (od sierpnia 2013 roku spadek o 9 punktów - do 25 proc. obecnie), a przybywa osób uważających, że sytuacja w Polsce się poprawi (wzrost od sierpnia o 8 punktów, do 17 proc.)" - napisano.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA