PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chorwacja podpisała traktat akcesyjny z UE

  • Autor: PAP
  • 10 gru 2011 11:33

Witajcie w UE - powiedział do przedstawicieli władz Chorwacji premier Donald Tusk, podczas uroczystości podpisania traktatu o przystąpieniu tego kraju do UE. Ocenił, że decyzja Zagrzebia i nadzieje państw aspirujących do UE - mimo kryzysu - pokazują, że Unia ma głęboki sens.

REKLAMA

"Jesteśmy po wyczerpującej dyskusji w kluczowym dla historii Unii momencie. Szukamy wyjścia z kryzysu, który tak bardzo dotkliwie odczuwamy na całym świecie, a w szczególności w strefie euro, a przecież decyzja Chorwacji, nadzieje i marzenia kolejnych państw, które aplikują do UE pokazują, że UE ma głęboki sens" - mówił w piątek szef polskiego rządu.

Powiedział, że ci, którzy mają w swojej pamięci czas, kiedy sami wchodzili do Unii, dobrze wiedzą, jaki to wzruszający moment dla przywódców kraju i jego obywateli. Dodał, że Chorwaci mają prawo do wielkiej satysfakcji, bo ich droga do Europy była trudniejsza niż wielu dzisiejszych członków Wspólnoty.

Tusk chwalił nadzwyczajne talenty, odwagę i wysokie kompetencje przedstawicieli chorwackich władz. Przywódcy Chorwacji i UE, w tym polski premier podpiszą w Brukseli traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE. Podpisanie traktatu oficjalnie zakończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie UE już w lipcu 2013.

To dzień radości dla Chorwacji i Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podczas piątkowej uroczystości w Brukseli, na której podpisany zostanie traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE.

Van Rompuy pogratulował przedstawicielom chorwackich władz, których - jak powiedział - "pełne odwagi przywództwo" wytyczyło drogę do podpisania traktatu. Jak mówił, UE działa "jak silny magnes na rzecz pokojowych zmian w naszym otoczeniu".

"Przykład Zachodnich Bałkanów pokazuje, jak europejska perspektywa daje więcej stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu w regionie niecałe piętnaście lat temu targanym wojną" - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Podpisanie traktatu oficjalnie zakończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie UE już w lipcu 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA