PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co będzie finansowane w ramach Inwestycji Polskich?

  • wnp.pl
  • 14 maj 2013 15:16

Co będzie finansowane w ramach Inwestycji Polskich?

Program Inwestycje Polskie, którego filarami są spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, jest już prawie gotowy - zapewnił we wtorek Paweł Tamborski, podsekretarz stanu w resorcie skarbu, podczas piątego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wskazał też na główne obszary gospodarki, w których będzie działał program.

REKLAMA

Tamborski podkreślił, że do realizacji Inwestycji Polskich jest już gotowy BGK, który - jak podkreślił podsekretarz stanu - wraca do bycia instytucją prorozwojową
- BGK mocno wzmocnił swoje kapitały własne i będzie w stanie finansować inwestycje. Również Skarb Państwa ma możliwości dalszego dokapitalizowania BGK - powiedział Tamborski.

Dodał, że do końca drugiego kwartału 2013 r. PIR powinien być gotowy do działalności operacyjnej.

- PIR ma być państwowym bankiem inwestycyjnym, który będzie szukał projektów dla siebie; będzie je oceniać, strukturyzować i angażować kapitał oraz pełnił nadzór właścicielski nad nimi. Liczymy też, że kiedyś PIR zostanie częściowo sprywatyzowany i trafi na giełdę - powiedział Tamborski.

Przyznał, że Inwestycję Polskie są tworzone przez polityków, jednak sama spółka na wszystkich szczeblach ma być oparta o niezależnych fachowców z rynku. Tamborski zaznaczył, że pewnym wzorem dla resortu skarbu przy tworzeniu PIR jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Wśród podstawowych obszarów, które mają objąć Inwestycje Polskie, Tamborski na pierwszym miejscu wskazał energetykę, zarówno przesył, jak i wytwarzanie energii elektrycznej.

Następnie ma to być transport - budowa dróg i kolei, również w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czy utworzenie spółki dysponującej taborem kolejowym.

PIR ma także wspierać inwestycje samorządowe (np. spalarnie odpadów), a także duże instalacje przemysłowe, które będą miały znaczący wpływ na daną branżę. Przykładem ma tu być budowa w Gdańsku nowej petrochemii przez Lotos i Grupę Azoty.

Tamborski wskazał, że PIR ma być mniejszościowym udziałowcem finansowanych inwestycji. Wyjście spółki z projektu ma następować poprzez odsprzedaż udziałów inwestorowi strategicznego lub zewnętrznemu, albo poprzez giełdę.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA